přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Běchovice letos se samými jedničkami

Před 110 lety se poprvé vydala hrstka běžců na deset kilometrů z Běchovic do Prahy Žižkova a založili tak tradici nejstaršího silničního běhu v Evropě.

Po 111. se v neděli dopoledne 30. září vydají na trať v historii nepřerušeného závodu opět desítky profesionálů a stovky amatérů. O vysoké úrovni Běchovic svědčí i jeho zařazení jako silničního mistrovství ČR na 10 km.

Trať závodu je zrádná a obstojí jen zkušení běžci. Více jako polovinu ukazuje vlídnější tvář, kdy atleti spíše klesají, aby je pak v závěru čekalo náročné stoupání až prakticky do samého cíle. Po celou dobu závod kopíruje Českobrodskou silnici.

První se na trať vydají v 11 hodin všechny ženské kategorie, včetně mistrovských juniorek a dospělých. Chybět nebude Petra Kamínková, dříve Drajzajtlová, která vládla ženské mistrovské kategorii vloni již poosmé a je rekordmankou v počtu titulů i medailí. „Pokud budou na startu Jana Klimešová, Vendula Frintová či Anička Pichrtová, tak to budou určitě velké soupeřky,“ myslí si Kamínková. „Běchovice beru jako mistrovský závod, který není vůbec jednoduchý, protože mi daleko více vyhovuje, když máme společný start s muži a stále je s kým běžet,“ dodává atletka AK Olomouc. O půl hodiny později než ženy tedy v 11.30 vyběhnou muži všech veteránských kategorií, tedy běžci starší 40 let.

V pravé poledne pak vystartují směrem k titulům muži a junioři, ale také příchozí do 39 let. Na obhajobu v hlavní kategorii se chystá loňský vítěz Jan Kreisinger. „Je to pro mě prestižní závod, samozřejmě bych rád obhájil,“ potvrzuje Kresinger. Závod letos poběží již pošesté, přiznává, že ze začátku jej neběhal příliš rád. „Nejdříve nekonečná rovina a pak náročný konec na závěr. Po loňsku už jsem ale názor trochu změnil a docela se těším,“ říká s úsměvem loňský vítěz. Největším soupeřem Kreisingera by měl být jeho oddílový kolega z Kroměříže Róbert Štefko. Ten běchovických mistrovských titulů posbíral mezi muži vůbec nejvíce v historii – celkem šest.

Vznik závodu je úzce spjat s počátky sportu u nás. Nepřerušily jej ani světové války, jen květnové pražské povstání posunulo datum na nový, dnes již také tradiční zářijový termín. Start i cíl se mírně měnily, ovšem i patník na 13. kilometru Českobrodské, dnes již v Praze-Běchovicích, se stal synonymem startu závodu; podobné je to s cílem na Pražačce na Praze-Jarově.

Rekord trati drží Keňan Laban Chege časem 28:33 z jubilejního stého ročníku (1996). Tehdy však překonal o pouhé dvě vteřiny Vlastimila Zwiefelhofera, českého rekordmana této trati i nyní, po 32 letech. Velmi podobné je to i v ženské kategorii, i zde platí rekord z roku 1996, rovněž Keňany Leah Malotové – 33:45. Ta vystřídala v čele Slovenku Ľudmilu Melicherovou také jen o 3 sekundy.

Kromě hlavního závodu na 10 017 metrů (přesně) je připravena i řada doprovodných akcí, zejména pro mladé sportovce. Již tuto sobotu 22. září od 8.50 proběhnou Mladé Běchovice určené pro atlety narozené 1990 a mladší. Na fotbalovém hřišti v Běchovicích se závodí podle kategorií na tratích od 50 do 1300 m. Jubilea slaví závody pořádané ve stejný den jako klasický 10km závod, v neděli 30. září. Podesáté se vydají na 6km boj dorostenky a dorostenci – Běchovice Junior. O půl jedenácté startují v Dolních Počernicích (zastávka MHD Jahodnice) a dále po stejné trati jako ostatní kategorie s cílem na Jarově. Svá kolečka v lajně popáté roztočí bruslaři obou pohlaví a všech věkových kategorií. In-line Běchovice narozdíl od dorostenců běžců zahajují na patníku na 13. km. Rozjedou se stejným směrem jako ostatní, finiš mají po 5 km Kyjích, parku Jiráskova. I po 111. platí: Běchovice jsou atraktivní tradicí, zvučným pojmem pro diváky i závodníky.

Michal Procházka

Vytisknout