přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

26. listopadu 2008, 22:00

Barbora Špotáková pokračuje ve sbírání cen

Olympijská vítězka a světová rekordmanka v hodu oštěpem zvítězila i v anketě o armádního sportovce. Další atletický zástupce v top ten Roman Šebrle skončil šestý.

Barboru Špotákovou tak ocenili nejen „vlastní atletické řady“ – před dnešním večerem se již stala českou atletkou roku a mezinárodní federace vybrala její světový rekord jako Výkon roku. V třináctém ročníku ankety o nejlepšího armádního sportovce získala mezi 152 hlasujícími 1483 bodů a předčila tak dalšího olympijského šampiona, střelce Davida Kosteleckého, který obdržel 1349 bodů.
„Je to krásný pocit, získat tohle ocenění. Moc si toho vážím, protože tohle je první „multisportovní“ anketa,“ nechala se slyšet Špotáková. Anketu ovládla již počtvrté za sebou žena, popáté pak zástupce atletiky, které tak patří primariát v počtu titulů. Pro oštěpařku je to první triumf, naposledy se radoval Roman Šebrle (2004).


Opět kralovala, tentokrát armádním kolegům. Vpravo druhý David Kostelecký, vlevo třetí Ondřej Synek - foto: I. Roháčková

Z atletů se do elitní desítky dostal i desetibojař Roman Šebrle, který jako Špotáková okopíroval své umístění z Pekingu, když skončil šestý. Za 383 bodů se umístil za Martinou Sáblíkovou (celkově pátou) jako druhý z těch, kteří nezískali olympijskou medaili. Na pódiu obdržel dárek ke svým dnešním narozeninám, golfovou hůl, jen s handicapem 34, tedy „trochu“ horším než má ve skutečnosti (7). Třetím bodujícím atletem mezi hlasujícími byl s kariérou se loučící Tomáš Janků, na třináctém místě dostal 154 bodů. Před vyhlášením zaujal na tiskové konferenci informací, že již probíhají přípravy na dlouho očekávanou svatbu s tyčkařkou Kateřinou Baďurovou.

Ocenění však dnes večer v sále Masarykovy koleje v Praze Dejvicích dostali ještě další muži, jejichž jména se pojí s královnou sportu. Po stránce sportovní přípravy stojí za úspěchy Barbory Špotákové Rudolf Černý, který převzal ocenění pro nejlepšího kouče, stejně jako mezi atletickými trenéry. Do role „člověka za plotem, který honí ty ostatní“ – jak to sám nazval – se už přesunul také trojnásobný vítěz ankety Tomáš Dvořák. Toho Dukla odměnila po konci aktivní kariéry titulem „Rytíř armádního sportu“ za dlouhodobou reprezentaci klubu. „Už jsem v Dukle dvacet let a doufám, že aspoň jednou tak dlouho v ní budu jako trenér,“ chce trojnásobný světový šampion splatit. „A třeba tu bude sportovec ode mě jednou také stát,“ přál si.

Bitvu stříbrných olympioniků z vodních sportů o bronzovou přícku vyhrál veslař – skifař Ondřej Synek nad kanoisty ve vodním slalomu Jaroslavem Volfem a Ondřejem Štěpánkem, další pořadí i s bodovými zisky najdete níže.
Večer moderovaný Štěpánem Škorpilem také zažil třikrát křest, nejprve publikace „Duklácích v Pekingu“ a posléze „Kalendáře Dukly 2009“. Kalendář nafotil legenda česká fotografie Jan Saudek, více o jeho vzniku i ukázky neprodejného artiklu přineseme zítra. I třetí křtěný objekt mohla velká řada přítomných osobností armádního sportu vidět na vlastní oči přímo v sále, jednalo se o zbrusu novou 17.5 metru dlouhou osmiveslici pro Londýn 2012 v hodnotě 1.2 milinu korun.

Pořadí ankety Armádní sportovec roku 2008
1. Barbora Špotáková atletika – hod oštěpem  trenér: Rudolf Černý 1483 bodů
2. David Kostelecký sportovní střelba – trap Eva Bauerová 1349
3. por. Ondřej Synek veslování – skif Milan Doleček 1044
4. por. Jaroslav Volf, por. Ondřej Štěpánek vodní slalom – C2 Ondřej Mohout
5. Martina Sáblíková rychlobruslení Petr Novák 857
6. Roman Šebrle atletika – desetiboj Dalibor Kupka 383
7. Martin Jakš    sport: lyžování – běh  trenér: Miroslav Petrásek  356
8. rtm. David Svoboda   moderní pětiboj Jakub Kučera 330
9. prap. Libor Jiroušek parašutismus   Jiří Šalanda 255
10. Michal Michalík moderní pětiboj Jakub Kučera 200

13. Tomáš Janků atletika – výška 154

Trenér roku: Rudolf Černý – atletika

Vítězové ankety Armádní sportovec roku (1996-2007)
1996  Miroslav Šimek (vodní slalom)
1997  Tomáš Dvořák (atletika)
1998  Kateřina Neumannová (lyžování)
1999  Tomáš Dvořák (atletika)
2000  Štěpánka Hilgertová (vodní slalom)
2001 Tomáš Dvořák (atletika)
2002  Aleš Valenta (akrobatické lyžování)
2003  Štěpánka Hilgertová (vodní slalom)
2004  Roman Šebrle (atletika)
2005  Kateřina Neumannová (lyžování)
2006  Kateřina Neumannová (lyžování)
2007  Martina Sáblíková (rychlobruslení)

Michal Procházka

Vytisknout