přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

10. ledna 2009, 22:04

Barbora Špotáková královnou českého sportu pro rok 2008

Oštěpařská suverénka završila pouť oceňováním premiérovým vítězstvím v celosportovní domácí anketě. Nejlepším sportovcem České republiky se tak v padesátileté historii stal desátý atlet nebo atletka.

Atleti byli a jsou králové československého i českého sportu. Pětinu ročníků v půlstoletí ankety ovládli muži a ženy vyznávající atletiku, po rozdělení země je dominance atletů ještě markantnější. Pánové Železný, Dvořák, Šebrle a nyní premiérově dáma Barbora Špotáková ovládli polovinu z 16 samostatných českých výročních vyhlášení.


Jablonecký punker předává osobní dar - foto: BPA

„Já jsem jako vždycky upřímná, takže co jsem řekla, za tím si stojím,“ stačila říct pouze při předání ceny v Hudebním divadle v Karlíně, moderátor Jakub Železný jí totiž připomněl slova ze dne olympijského závodu na téma 21. srpen 1968 a ruská soupeřka. Speciálním gratulantem pro Špotákovou byl kadeřník Ondřej Dušek. Přinesl vítězce dárek – černé tričko s nápisem „Mortali Athletics“ se slovy, „prý nemáš v čem trénovat“.


Pří tiskové konferenci před vyhlášením - foto: J. Kucharčík

„Je pravda, že se mi povedlo vše, na co jsem sáhla. Je to bonus po sezoně, člověk si tak ale rád zavzpomíná a některé věci vidí jinak,“ uvedla předtím na tiskové konferenci, když ještě mohla výhru spíše tušit. „Vidím to čím dál víc, že cesta každého vede jinudy, uspěla jsem až kolem 25. roku,“ reagovala na srovnání se čtyřnásobným vítězem ankety Janem Železným. „Ocenění bylo tolik, že jsem z toho „unavená“,“ uvedla s nadhledem, ale vzápětí zvážněla. „Jsem ráda, že je to v divadle, protože jsem sem před povodní chodila, ale po ní jsem tu ještě nebyla,“ komentovala místo konání.
Do desítky Sportovce roku se Špotáková dostala poprvé před dvěma lety. „Ráda na to vzpomínám. Vyhrála Katka Neumannová, moc jsem jí to přála. A Martina Navrátilová a Petr Čech měli velmi pěkné projevy, měla jsem při nich slzy na krajíčku. Zdálo se mi, že nás bylo víc, nikdo se ale za ně nestyděl.“ Na otázku, na jaké okamžiky sezony vzpomíná nejraději, podle svých slov odpovídala několikrát, přesto řekla: „Člověk to vidí s postupem času úplně jinak. Zážitek to byl hrozně emociální. Ale nejlepší je, když mě potkávali lidé a vyprávěli, jak to prožívali. Jakou vlnu emocí to rozšířilo po celé republice,“ divila se. „To jsem nevěděla, že jsem něčeho takového schopná.“


Elitní trojice Sportovce ČR roku 2008, zleva Emmons, Špotáková, Bauer - foto BPA

Druhé místo za Špotákovou obsadila zlatá a stříbrná střelkyně z Pekingu Kateřina Emmons. Před třetího olympijského vítěze, dalšího sportovního střelce Davida Kosteleckého, se dostal ještě vítěz Světového poháru v klasickém lyžování Lukáš Bauer. Pátá skončila loňská vítězka, rychlobruslařka Martina Sáblíková.

Že byl večer laděn oštěpařsky, potvrdilo i uvedení Jana Železného do síně slávy. Legendu dekorovala jiná legenda téže disciplíny. Dana Zátopková předala trojnásobnému olympijskému vítězi osobní dárek, medailonek s vyraženým rokem 1952 a s motivem olympijských her v Helsinkách. „Je to pro mě velká čest, budu medailonek nosit na krku,“ slíbil světový rekordman Železný. „Zrovna nedávno jsem si říkal, že jsem mladý. Tak teď si zase připadám starší,“ řekl na oko trpce na pódiu.

Druhá atletická zástupkyně mezi nominovanými Kateřina Šafránková skončila v kategorii juniorů třetí. Zvítězil judista Lukáš Krpálek. Stříbrná z mistrovství světa v hodu kladivem uvedla před vyhlášením: „Beru to jako velký závazek, že můžu sedět třeba vedle olympijských vítězů. I pro nás juniory je to ocenění paráda. Budu se snažit dál, abych tu někdy mohla sedět znovu,“ přála si.

Vzhledem k padesáti letům od vzniku ankety byli pozváni všichni vítězové od roku 1959. Z těch atletických se i na pódium jako předávající dostali Jarmila Kratochvílová a Tomáš Dvořák.

Pořadí elitní desítky ankety Sportovec roku ČR 2008
1. Barbora Špotáková (atletika - oštěp) 1778 bodů
2. Kateřina Emmons (sportovní střelba) 1500
3. Lukáš Bauer (klasické lyžování) 1432
4. David Kostelecký (sportovní střelba) 1194
5. Martina Sáblíková (rychlobruslení) 902
6. Ondřej Synek (veslování) 885
7. Jaroslav Volf – Ondřej Štepánek (vodní slalom) 684
8. Roman Kreuziger (cyklistika – silnice) 647
9. Šárka Záhrobská (alpské lyžování) 549
10. Tomáš Verner (krasobruslení) 531

Vítězové ankety od vzniku samostatné ČR (Sportovec roku se vyhlašuje od roku 1959)
2007 - Martina Sáblíková (rychlobruslení)
2006 - Kateřina Neumannová (klasické lyžování)
2005 - Jaromír Jágr (hokej)
2004 - Roman Šebrle (atletika)
2003 - Pavel Nedvěd (fotbal)
2002 - Aleš Valenta (akrobatické lyžování)
2001 - Jan Železný (atletika - oštěp)
2000 - Jan Železný (atletika - oštěp)
1999 - Tomáš Dvořák (atletika - desetiboj)
1998 - Dominik Hašek (lední hokej)
1997 - Tomáš Dvořák (atletika - desetiboj)
1996 - Martin Doktor (kanoistika)
1995 - Jan Železný (atletika - oštěp)
1994 - Dominik Hašek (lední hokej)
1993 - Jan Železný (atletika - oštěp)

Atletičtí vítězové před 1993:
1992 - Robert Změlík (atletika - desetiboj)
1988 - Jozef Pribilinec (atletika - chůze)
1986 - Jozef Pribilinec (atletika - chůze)
1983 - Jarmila Kratochvílová (atletika - běžecké disciplíny)
1982 - Imrich Bugár (atletika - hod diskem)
1981 - Jarmila Kratochvílová (atletika - běžecké disciplíny)
1972 - Ludvík Daněk (atletika - hod diskem)
1969 - Milena Rezková (atletika - skok do výšky)
1965 - Ludvík Daněk (atletika - hod diskem)

Michal Procházka

Vytisknout