přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Banská Bystrica večer uvidí další souboje s laťkou a limity

Vlašićová a Holm - to jsou hlavní taháky slovenského výškařského mítinku. České fandy bude zajímat pětice Dubnova, Laláková, Straková, Bába a Ton.

Výškařská zima pokračuje. Do města v srdci Slovenska se sjela elita této "halové" disciplíny. Pořadatelé pochopitelně lákají na dvě zahraniční hvězdy - Vlašićovou a Holma. Stefan Holm zde loni po 100. překonal laťku ve výšce 230 cm, navíc Švéd ještě přidal sedm centimetrů a jeho jméno tak svítí na ukazateli rekordu mítinku. "Jsem v dobré formě, tak proč bych neměl atakovat 'letošňák'?" nechal se podle EAA slyšet Holm. Blance Vlašićové se kousek v podobě nejlepšího výkonu v historii soutěže povedl o rok dříve, navíc Chorvatku skokem 205 cm drží halový národní rekord. Tentokrát si Vlašićová jistě brousí zuby i na nový světový rekord - 209. "Cítím se tu jako doma, tak doufejme v něco zajímavého," řekla mnohoznačně.Stefan Holm při předloňském ME v Göteborgu (2006) - foto: graf.cz

Ale kvalitní závod dělají i kvalitní soupeři. Švédovi se postaví jedenáctka vyzyvatelů, desítka čeká na Chorvatku. A me zi nimi pochopitelně naši. Až na zraněného vicemistra Evropy Tomáše Janků, který v Göteborgu zdolal i slavného Holma, je zde elitní pětice. Mezi ženami jsou karty rozdány, největší motivaci bude mít Romana Dubnova, která je nyní tou třetí vzadu, navíc ještě nemá ani jistotu olympiády (letos zatím 193). Hájit svou pozici budou Iva Straková (195) a Barbora Laláková (197). Muži zatím jakoby s limity vyčkávali, 230 však znamená nejen skok do Španělska, ale i zejména prakticky 100% do Číny. Jaroslav Bába si doposud připsal 224, Svatoslav Ton 227.

Zárukou kvality soutěže jsou i další jména ve startovce - Ruska Jekatěrina Savčenková, Kazaška Marina Aitovová, obě SB 196, nebo Švédka, nástupkyně Berqvistové - Emma Greenová (193). Nejkvalitnější letošní výkony mezi muži mají kromě Holma Američan Jesse Williams (231) nebo Ukrajinec Dmitrij Demjaňuk (230). Domácí publikum bude zvědavé na Michala Horáka a Petra Kabelku. Zpestřením soutěže bude start 41letého britského veterána Daltona Granta, který by chtěl atakovat rekord své kategorie - 210 cm. Jinak jeho osobák je famózní - 237 cm.

Hlavní program soutěže žen začíná v 17 hodin, muži pak v  19. Sledujte zpravodajství na www.atletika.cz.

Michal Procházka

Vytisknout