přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

7. října 2010, 19:10

Balner dostal měsíční distanc

Tyčkař Michal Balner dostal dnes z důvodu porušení antidopingových pravidel při soutěži měsíční distanc od disciplinární komise Českého atletického svazu.

Balner byl pozitivně testován 22. srpna při závodech Atletický most v Dubnici nad Vahom na Carboxy-tetrahydrocannabinol (THC). „S přihlédnutím k podání vysvětlení atleta i s ohledem na výsledky testu jsme rozhodli o měsíční výši trestu, platné od 7. října do 6. listopadu tohoto roku. Atlet se omluvil, projevil účinnou lítost a slíbil, že se bude snažit o osvětu mezi mladou generací,“ odůvodnil rozhodnutí disciplinární komise její šéf Miroslav Ševčík.

„Látku (marihuanu) jsem požil nevědomky v bábovce, kterou přinesl kamarád na oslavu dva dny před závodem. Poté mi v noci bylo velmi špatně. Tato situace i s následky, které si ponesu, jsou pro mě velkým ponaučením do budoucna,“ uvedl svěřenec Boleslava Patery.

...............................................................................................................

Přinášíme krátký rozhovor s Michalem Balnerem:

Jak se stalo, že jste měl při závodech v Dubnici překročenou hranici látky THC?
Dlouholetí kamarádi z Opavy, se kterými jsem chodil do školy a s nimiž se teď běžně nevídám, mě požádali, zda u mě mohou dva dny před závody přespat. Jeden z kamarádů přivezl domácí bábovku. Dal ji na stůl, nic neřekl. Netušil jsem, že by v ní mohla být marihuana. Pak jsem strávil v noci tři hodiny na záchodě. V Dubnici jsem si odskákal svůj nejhorší závod v sezoně.

Jak jste přijal rozhodnutí disciplinární komise o výši trestu?
Myslím, že je adekvátní. Je asi nejnižší, který jsem mohl dostat. Jsem rád, že komise takto rozhodla a pochopili moje odůvodnění. Nyní mohu být zdrojem informací a zároveň odstrašujícím příkladem pro ostatní atlety.

Trest platí ode dneška do 6. listopadu. O žádné závody tedy nepřijdete, jaké důsledky pro vás trest přináší?
Dám výpověď na Dukle a za měsíc se pokusím opět zažádat o práci. Nechci poškodit dobré jméno Dukly Praha, která pro mě udělala za šest let, kdy tam mohu působit, hrozně moc. Jsem jí vděčný a pevně doufám, že budu moci i do budoucna být jejich oporou. Tato situace je pro mě velkým ponaučením do budoucna, i když jsem marihuanu požil nevědomky v bábovce. Porušil jsem pravidla, tak musím nést následky.

Takže se do Dukly za měsíc vrátíte?
Já strašně doufám, že ano. Že si řeknou, že ve mně něco je, že bych mohl dobře skákat a že mi šanci dají.

Nebojíte se reakce lidí, že nebudou rozlišovat, proč se tak stalo?
Samozřejmě se bojím. Lidé si přečtou, že jsem bral drogy a řeknou si, kam ten sport spěje. Doplatil jsem na to, ale musím nést důsledky za porušení antidopingových pravidel, tak to má být.

Karolína Farská

Vytisknout