přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:25

Baldini míří do Prahy

Olympijský vítěz v maratonu Stefano Baldini bude hlavní hvězdou Mattoni Grand Prix, kterou již tuto neděli hostí historické jádro Prahy.

Společnost by čtyřiatřicetiletému Italovi měla dělat odhadem tisícovka profesionálních i amatérských běžců, která se s úderem poledne postaví na start mužského Metro Běhu na 10 kilometrů. Půldruhé hodiny před nimi vyrazí ženy na poloviční trať Adidas Běhu, Velkou cenu doplní štafetový závod tříčlenných barmanských týmů.

Mattoni Grand Prix uzavře triptych závodů běžeckého seriálu Prague International Marathon, který odstartoval 4. dubna půlmaratonem a pokračoval v květnu klasickým Maratonem. Uplynulých jedenáct ročníků vytvořilo závodu vysokou prestiž, o níž svědčí i to, že se pražský maraton dostal do elitního desetičlenného výběru v knize Nejvýznamnější maratony světa. Trojice italských autorů Fausto Narducci, Robert L. Quercetani a Massimo Magnani přiřadila Prahu ke sportovním metropolím prvního řádu: New Yorku, Berlínu, Bostonu, Londýnu, Chicagu, Rotterdamu/Amsredamu, Paříži, Stockholmu a Tokiu. Spoluautor české verze Štěpán Škorpil pak přidal 40 stran o historii vytrvalostních běhů v Čechách a na Slovensku.

Nejlepší městské maratony přitom byly vybírány podle řady kritérií. Zohledňoval se počet startujících, kvalita běžecké trati a dosažených časů, servis pro závodníky či bohatost doprovodného programu. "Ta kniha o něčem vypovídá - na podobném žebříčku byla Praha v roce 1998 zařazena mezi zhruba 25 nejlepší maratonů světa a od té doby se nám evidentně podařilo dosáhnout pokroku," prohlásil prezident Prague International Marathon Carlo Capalbo.   

Na závěrečný díl letošního ročníku PIM, Mattoni Grand Prix, se můžete přihlásit buď prostřednictvím internetu na www.pim.cz, nebo osobně od soboty 10. 9. (22 hodin) v Maratonském Expu umístěném v dolní části Václavského náměstí.

Adam Pražák

Vytisknout