přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

29. července 2011, 16:37

Bakalár vybojoval na dvoustovce druhý bronz

Sprinter Marek Bakalár si z EYOF v tureckém Trabzonu odveze dva cenné kovy. Další dvě umístění mezi elitní osmičkou přidala jeho kolegyně z dvoustovky Janoušová a dálkař Sýkora.

Atletický dorost přispěl do zisku české výpravy Evropském olympijském festivalu mládeže hned třemi medailemi a celkem pěti výsledky mezi nejlepšími osmi. Zlato si pověsil na krk diskař Košař, bronzem se na 100 i 200 metrů odměnil Bakalár. Zatímco na kratším sprintu určitě patřil mezi kandidáty umístění na stupních vítězů, na dvoustovce dnes velmi příjemně překvapil.

S potřebnou dávkou štěstí nejprve Marek Bakalár postoupil posledním časem mezi finálovou osmičku, ovšem již výkonem 21.85 (+1.6 m/s) zaostal pouhou setinu za svým osobním rekordem. V boji o medaile pak své dosavadní maximum doslova rozcupoval, když jej posunul o 27 setin na 21.57 (+0.6). O medaili rozhodla Bakalárova vynikající startovní reakce (0.148), lepší měl pouze (o 13 tisícin sekundy) zasloužený vítěz Brit Thomas Holligan, v cíli za 21.46. Stříbro, které bral Bělorus Siracjuk, sice kladenskému sprinterovi uniklo o dvě setiny, rušno však bylo i za Bakalárem. Polák Jablonski zůstal o jednu, Ir Lawler o čtyři setiny zpět a právě výtečný postřeh po výstřelu mj. rozhodl o bronzu pro českého talenta.

Také dívky měly dnes své finále na dvoustovce a do něj se probila Jana Janoušová. Ve dvou kvalifikačních kolech zaběhla nejprve 24.81 (+0.6 m/s), a poté svůj letošní nejlepší výkon 24.73 (0.7). V boji o medaile pak Janoušová zvládla podobný čas – 24.80 (1.2), čímž dokončila soutěž se ctí na šestém místě. Titul získala za rekord šampionátu 23.64 Ruska Renžinová.

Dálkaře Jiřího Sýkory se drželo štěstí z kvalifikace i ve finále, v němž opět proklouzl dál o centimetr, tentokrát mezi nejlepších osm. Svůj skok 686 cm (+1.8) ze třetí série však již v dalšém průběhu soutěže nezlepšil a skončil tedy osmý. V dramatické bitvě o medaile se ze zlata radoval Brit Elliot Safo, jenž v osobním rekordu 738 (+1.4) předčil o dva centimetry zbylé medailisty, stříbrného Itala Bragu a bronzového Rusa Popova.

Koulařka Kristina Jurigová postoupila s přehledem mezi nejlepších dvanáct díky 13.17 metru, tam se jí tři pokusy už tolik nevydařily, a tak za 12.37 obsadila konečné 11. místo. Na užší finále bylo třeba o půl metrů více, zlato si v něm zasloužila Ruska Širobokovová za 14.23 m. V kvalifikaci skončilo snažení trojskokana Michala Bednaříka, 13.78 mu stačilo na 18. příčku, když na postup bylo třeba překonat 14 a půl metru.

Výsledky jsou zde

Michal Procházka

Vytisknout