přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

7. srpna 2004, 20:04

Baďurová stupňuje výkonnost před olympijskými hrami

Potřetí v sezoně překonala osobní rekord tyčkařka Kateřina Baďurová. Dnes na pražské Julisce posunula své maximum už na 4.52 m.

O centimetr méně zdolala před šesti týdny na mistrovství republiky v Plzni. Výkonem ze třetího extraligového kola na Julisce se svěřenkyně Boleslava Patery zařadila na 17. pozici letošních světových tabulek, několik soupeřek před ní ještě pro olympijský závod ubude, protože lepší výkon než Baďurová má sedm Američanek a čtyři Rusky. „Byl to povedený pokus,“ poznamenala ke svému dnešnímu počinu tyčkařka USK Praha, „už při rozcvičování jsem se cítila perfektně. Trochu jsem se ale bála toho vedra. Nedávno jsem na mítinku v Německu měla podobné pocity při rozcvičování, ale závod byl docela dlouhý, a konec jsem v tom horku prostě nezvládla. Tady jsme se aspoň mohly chladit ve vodním příkopu.“ Ještě víc byl potěšen trenér Patera druhým pokusem na následných 6.61, kterým Katka Baďurová atakovala národní rekord: "Shodila to jen těsně, čistě by tím skokem překonala 457, možná 458."  

Ve stejné soutěži mužů získal plný počet bodů pro svůj klub Dukla Praha Adam Ptáček. Zvítězil výkonem 5.50 m, stejnou výšku překonal i druhý v pořadí Aleš Hončl. Třetí místo patří Martinu Kyselovi za 5.40 m. Předčasně se se soutěží rozloučil Ptáčkův tréninkový partner Štěpán Janáček, který nezdolal základ 5.20 m.     

Do stále lepší formy se dostává světový rekordman v desetiboji Roman Šebrle, na Julisce absolvoval čtyři starty. Disk poslal do vzdálenosti 48.52, v kouli dosáhl výborného výkonu 16.16, v běhu na 200 m si dokonce vytvořil osobní rekord časem 21.74. Na oblíbených překážkách mu při startu bohužel povolily bloky, i tak skončil třetí za dvojicí Sajdok, Čech v čase 14.05.    

Podle očekávání výbornou úroveň přinesl závod mužů na 400 m překážek. Startovala v něm obě největší domácí esa na této trati, oddíloví kolegové z Dukly Praha Jiří Mužík a Štěpán Tesařík. Zkušenější Mužík nepřipustil žádné překvapení a vyhrál časem 49.43. Tesařík byl o 32 setin pomalejší. „Dnes to byl více méně tréninkový závod, takže jsem určitě spokojen,“ uznal Mužík, který se v úterý ve slovinské Lublani představí ve svém posledním startu před olympijskými hrami.

Koulařský sektor ovládl domácí vrhač Petr Stehlík. Česká jednička ale o své vítězství musela bojovat doslova do posledního pokusu. V závěrečné sérii se totiž do vedení dostal další olympionik Antonín Žalský výkonem 19.89. Posledním pokusem v soutěži Stehlík odpověděl po svém – 20.47 m.
Ženský disk se stal kořistí Věry Cechlové-Pospíšilové, která před aténskou soutěží udržuje vysoký standard. Na Julisce dosáhla výkonu 63.72. Kladivářka Lucie Vrbenská atakovala svůj nejdelší hod seozny (66.86 m). Nakonec získala prvenství za 66.19, další dva pokusy poslala náčiní daleko za hranici 64 metrů. 

Kompletní výsledky 3. kola Česká spořitelna extraligy naleznete ZDE. 

Tomáš Klement

Vytisknout