přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

12. července 2008, 13:17

Baďurová skočila olympijský limit, Ledvinová hodila rekord

Necelý půlrok po komplikovaném zranění dokázala tyčkařka Baďurová při závodní premiéře v Plzni skočit 435 cm, kladivářka Ledvinová hodila NR 69.03 m a předčila v nominaci pro OH Šafránkovou.

 Vicemistryně světa z Ósaky Kateřina Baďurová při lednovém soustředění na španělském Tenerife nešťastně došlápla při tréninku odrazů, což nevydržel křížový vaz, který se zcela přetrhl. Bylo jasné, že halová sezona je pro ni ztracena a v ohrožení se ocitla i její účast na olympiádě. Nyní, po necelém půl roce poctivé rekonvalescence, je tato hrozba částečně zažehnána. Využila toho, že se měla mezinárodního mítinku v Plzni účastnit jako čestný host, a rozhodla se posunout svoji závodní premiéru v letní sezoně oproti nedávno vyhlášeným plánům o čtyři dny dopředu. A neodradilo ji od toho ani ne zrovna ideální počasí, které v Plzni panovalo.

„Pršelo a foukal vítr. Ale já to prostě chtěla zkusit,“ přiznala po závodě, kdy už věděla, že její mise byla úspěšná. Po úspěšném otevření na 402 cm a záchraně na třetí pokus o 20 cm výše, se totiž také napotřetí přenesla přes 435 cm, což je hodnota limitu ČOV/ČAS, s nímž za současné situace může na olympiádu odcestovat. „Technicky to byla hrůza. Každý rozběh byl jiný, každý skok taky. Poprvé jsem šla ze 14 kroků, vůbec jsem nevěděla, jakou tvrdost tyče mám zvolit, ale je to tam a hrozně se mi ulevilo,“ líčila svěřenkyně Boleslava Patery, která se pak ještě třikrát neúspěšně pokoušela o zdolání 440 cm. „Dvakrát jsem proběhla. Nebyla jsem vůbec schopná se zkoncentrovat,“ popsala.

Momentálně u ní vedle příjemných pocitů převládá velká únava. „Fyzicky mě nic nebolí, ale cítím se psychicky vyčerpaná. Byla jsem hrozně nervózní tři dny dopředu. Tolik stresu jsem nezažila snad při všech loňských závodech dohromady. Ale teď jsem pochopitelně moc spokojena, vždyť to není ani půl roku, co jsem se zranila. A vím, že můžu ještě pár centimetrů přidat, při tom úspěšném skoku jsem byla vysoko nad laťkou.“ Další možnost k tomu bude mít ve středu 16.7. při VC Ústí nad Labem.   

V Plzni jí byla největší konkurentkou Romana Maláčová, která zvládla 430 cm, tedy jen o 5 cm méně než Baďurová. Jiřina Ptáčníková byla s 422 cm třetí.


Lenka Ledvinová, foto: graf.czDalší velký počin předvedla v Plzni kladivářka Lenka Ledvinová. Ve třetí sérii poslala kladivo na 69.03 m, čímž o 77 cm vymazala z rekordní listiny ČR květnový výkon juniorské vicemistryně světa Kateřiny Šafránkové a současně ji předčila v olympijské nominaci. Obě mají splněný limit ČOV/ČAS, s nímž může na olympiádu odcestovat jen jedna závodnice.
Ledvinová hodila svůj první seniorský národní rekord ve třetí sérii.  "Konečně mi to ulétlo po všech těch závodech, kdy jsem se trefovala do "jedné díry" k 65 metrům. Chtěla jsem hodit ještě dál, ale už mi došly síly. Škoda těch 47 cm," litovala vzdálenosti, které jí dělí od olympijského A limitu, znamenajícího jistotu účasti. "Snad hodím ještě dál nebo budu doufat, že mě Kateřina už nepřehodí," dodala. K tomu prvnímu bude mít příležitost hned ve středu na mítinku v Lovosicích či v Řecku příští týden.      


V tyči mužů zopakoval Jan Kudlička svůj nominační výkon na OH 570 cm ze středeční Pragy Academiky a zvítězil. Druhý byl Štěpán Janáček, který předvedl maximum v sezoně 560 cm, což je limit ČOV/ČAS na olympijské hry. Pro účast v Pekingu by však potřeboval skočit ještě o 10 cm výše, ale to se mu zatím nepodařilo. Třetí adept olympijské účasti Michal Balner nezaložil na 530 cm.   


Velký souboj nad překážkami svedli čtvrtkaři Ondřej Daněk a Michal Uhlík. Útok na čas pod 50 vteřin sice nevyšel, i tak z toho bylo kvalitních 50.30, resp. 50.33. Třetí byl již s odstupem Josef Prorok.

Výsledky z mezinárodního mítinku v Plzni naleznete zde.  

Adam Pražák

Vytisknout