přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Baďurová okusí atmosféru "malého MS"

Tyčkařka Kateřina Baďurová, stříbrná z MS v Ósace, se dnes objeví jako jediná Češka na startu nejslavnějšího atletického mítinku, curyšské Weltklasse, čtvrtém dílu Zlaté ligy.

Necelý týden po návratu z úspěšného mistrovství světa se tak Kateřina Baďurová znovu utká se svými největšími soupeřkami, včetně světové rekordmanky Jeleny Isinbajevové, šampionky z Ósaky. Baďurová bude chtít její roli suverénky a adeptky zlatého pokladu ohrozit, především si však dělá zálusk na další vylepšení svého českého rekordu, který skočila ve finále MS - 475 cm. Skákat budou také další tři Rusky, Feofanová, Golubčikovová i Polnovová, osmičlenné pole doplňují Francouzka Boslaková, Brazilka Murerová a Polka Pyreková.

Na zrekonstruovaném stadionu Letzigrund se představí i další mistři světa. Trojnásobný mistr světa Tyson Gay však zatím nezregeneroval devět (!) startů na MS, a tak se nakonec představí "jen" ve americké štafetě 4x100 m. Na startu stovky by však neměl chybět vicemistr z této trati Derrick Atkins z Baham. Také na dvojnásobné trati bude favoritem druhý z MS, Jamajčan Usain Bolt.

Mistr světa na 1500 a 5000 m Američan Bernard Lagat se představí na hladké trojce. V závodě se bude muset spolehnout na vlastní tempařské schopnosti, protože pořadatelé do žádné běžecké disciplíny neumožnili start vodiče. Tyč mužů bude mít svého mistra z Ósaky dalšího Američana Brada Walkera. To samé platí o trojskokanu Portugalci Nelsonu Évorovi, nebo oštěpaři Tero Pitkämäkim.

Mezi ženami sice chybí šamionka na stovce Veronica Campbellová, všechny tři Američanky, které se za ní v Ósace srovnali - Lauryn Williamsová, Jeterová, Edwardsová - však ano. Mistryně se však představí na čtvrtce - Jamajčanka Novlen Williamsová, bude však mít těžkou konkurenci v podobě uchazečky zlatého jackpotu Američanky Sanyi Richardsové; dále na půlce - Janeth Jepkosgeiová, na patnáctistovce Bahrajnka Maryam Yusuf Jamalová i na stovce s překážkami - Američanka Michelle Perryová, té navíc půjde o zlatý poklad. Hlavní ozdobou ženských souteží by ale měl být očekávaný atak světového rekordu šampionky z MS, výškařky Blanky Vlašičové z Chorvatska.

Hlavní program Zlaté ligy v Curychu začíná dnes večer v 19.40, ČT2 jej vysílá od 20 hodin. Mítink bývá přezdíván jako "malé mistrovství světa", protože se během dvou hodin představí to nejlepší, co aktuální atletika nabízí.

Michal Procházka

Vytisknout