přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

14. listopadu 2009, 22:10

Baďurová: Konečně jsem zdravá

Vicemistryně světa z Ósaky ve skoku o tyči Kateřina Baďurová doléčila zranění a chystá se na zlomovou sezonu.

Její příběh se velmi podobá proslulé sinusoidě. Když se svěřenkyně Boleslava Patery před sezonou 2007 konečně vyhrabala ze svých věčných nemocí a zranění, byly z toho české rekordy a především stříbro na MS. Přízně osudu si však neužila dlouho a hned při soustředění na další sezonu si vážně pochroumala koleno. Olympiáda byla v ohrožení. Kateřina se jí však nechtěla vzdát a stihla se připravit alespoň natolik, aby se do Pekingu nominovala. Ale v kvalifikaci se projevila malá závodní praxe a Baďurová třikrát jen proběhla sektorem. Hlava jí nedovolila se odrazit. Od té doby, tedy už více než rok, nezávodila. Na vině byla jednak pošramocená psychika, jednak další zranění, naposledy bolavá pata, která ji trápila až do začátku října. Nyní hlásí: „Už jsem snad konečně zdravá!“

Za sebou má měsíc především objemového tréninku. Za dva týdny by měla poprvé přijít do bližšího kontaktu s tyčí, zatím ale jen na drobná, průpravná cvičení. Opravdové skákání by mělo přijít až po Vánocích, tedy skoro po půl roce od posledních technických tréninků. „Uvidím, jak to půjde,“ říká proto.

Tyčkařku pražské Dukly čeká sezona, kterou sama označuje za zlomovou pro její další kariéru. „Stavím se k tomu tak. Určitě jsem se poslední dobou změnila. Jsem starší, rozumnější, naučila jsem se poslouchat sama sebe. Ale drajv do tréninku mám snad pořád stejný,“ prohlašuje šestadvacetiletá atletka, která nezahálela ani v letošním roce, přestože ze sportovního hlediska vyšla naprázdno. Dodělala vysokou školu ekonomického směru a pomáhala rozjet firmu svému příteli, bývalému úspěšnému výškaři Tomáši Janků, který po hale ukončil svou závodní kariéru.

Nyní už se Baďurová v jeho podnikání neangažuje, spíše s jistou starostlivostí sleduje pokles fyzické aktivity svého přítele. "Musím ho donutit, aby se hýbal," říká s nadsázkou. Zatím prý ale moc úspěšná není. "Když jsem ho jednou přemluvila, aby šel se mnou posilovat, tak než jsem pomalu vyšla ze šatny, on už končil. Asi budu muset přitlačit," směje se.

Ačkoliv již nejsou spolu s Janků v jednom oddíle, neznamená to, že by se viděli méně. "Ve výsledku to vyjde asi nastejno, on pracuje kousek od Dukly, takže není problém si zajít třeba na oběd," říká Baďurová, která se od svého přítele odloučí na delší dobu jen při soustředěních. Tedy třeba právě v tomto období. Aktuálně se skupina nalézá v Harrachově a koncem listopadu míří tradičně na Kanáry.     

Adam Pražák

Vytisknout