přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

17. července 2005, 17:27

Bába ve finále ME bojoval s povrchem

Při finále ME do 22 let českého výškaře zradil povrch stadionu v nejnevhodnější chvíli.

Bába se rozbíhal k druhému pokusu na výšce 2.29 m, na které šlo o všechno. Při odrazu však dvacetiletému výškaři podkloula noha a pokus přišel vniveč. "To se mi stalo poprvé v životě," komentoval Bába, "úpně mi ujela noha. Na stadioně je takový drolivý polytan, zavinily to asi ty kousky. Při závodě je museli pořád zametat." 

Na zlatou medaili tak Bábovi zůstal jediný skok, třetí pokus na 2.29 m. Jako jediný ze čtveřice výškařů Bába laťku překonal a náramně si oddychl. "Nebyl to žádný zázračný pokus, laťka klidně mohla i spadnout," přiznal čerstvý mistr Evropy. "Ale na třetí pokus jsem se dokázal vyhecovat, jsem rád, že to vyšlo na vítězství, naštěstí tady nikdo neskočil hodně," připomněl další kandidáty medaile, kteří skončili v poli poražených, mezi které patří Polák Bieniek, Rus Dmitrik či Švéd Thörnblad.

"Necítil jsem se vůbec v nejlepší pohodě, měl jsem unavené nohy, celkově jsem byl unavený," popsal český rekordman dnešní finále, které trvalo bezmála tři hodiny. "Soutěž trvala dlouho a bylo hrozné vedro, to pro mě nebylo ideální," doplnil Bába.

V závěru soutěže se český reprezentant pro diváky pokoušel o zdolání 2.33 metru, ale po náročné soutěži, v níž absolvoval deset skoků, závod předčasně ukončil. "Už jsem na to neměl šťávu," vysvětlil. Bába bral evropský šampionát jako běžný mítink, hlavní pozornost upírá k vrcholu sezony, mistrovství světa. "Na tento závod jsem se zvlášť nepřipravoval, všechno směřuju k Helsinkám," potvrdil bronzový výškař OH v Aténách.

Tomáš Klement

Vytisknout