přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

30. srpna 2004, 20:45

Bába ve čtvrtek oslaví olympijský bronz a brzy začne trénovat

Bronzový výškař z aténské olympiády Jaroslav Bába se v salónku pražského ruzyňského letiště posadil na židli, po pravici měl trojnásobného olympijského vítěze v hodu oštěpem Jana Železného a vlevo Romana Šebrleho.

Novopečený olympijský šampion se k Bábovi přitočil a uštědřil mu výchovný pohlavek. "To je náš mazák," smál se Šebrle. 

Bába, nevšední talent z Ostravy s vytetovaným drakem na pravém rameni, se jen potutelně usmíval. Od minulé neděle je hýčkanou sportovní hvězdou v centru pozornosti - v dramatickém závodě si odvážný mladík ve výškařském sektoru doskočil ve vyrovnaném osobním rekordu 234 centimetrů pro bronzovou medaili.

"Už mi to všechno došlo. Naplno jsem si to uvědomil ve chvíli, kdy jsem stál na stupních vítězů a měl placku na krku," usmíval se Bába v rozhovoru s ČTK, když dnes dorazil z Atén na pražské ruzyňské letiště. "Jen je škoda, že se při vyhlášení nehrála česká hymna. Ale i bronz je parádní, vždyť jsem mohl být také třeba šestý," pokračoval výborně naladěný juniorský mistr Evropy z loňského roku.

V Aténách si v minulém týdnu prý ani pořádně nestihl vychutnat zpětný pohled na své finále. Všechno si hodlá vynahradit  v nejbližších dnech. "Ten můj skok na 234 jsem zatím viděl jen jednou na videokameře u trenéra. Ale teď se na to určitě podívám i v klidu v televizi. Všechno mám nahrané,"
ujistil bronzový medailista z letošního halového MS. 

Dnes odpoledne v Praze ještě stihl televizní debatu s ostatními českými medailisty a pak už nadšeně uháněl domů - do Ostravy. "Hrozně se těším," nemohl se dočkat téměř dvoumetrový výškař a přítel dálkařky Denisy Ščerbové, která v Aténách nepostoupila z kvalifikace.

V Ostravě se ve čtvrtek odehraje hlavní část oslavy Bábovy bronzové medaile navíc zpestřená narozeninovou party - výškaři totiž za tři dny bude dvacet let. "Pěkně to spojím dohromady," culil se Bába. "Ale jestli medaili vezmu do Stodolní? Ještě úplně nevím, jak s tím naložím," uvažoval karvinský rodák.    Olympijským úspěchem mu ale sezona neskončila. "Co je dneska? Pondělí? Jsem dost zmatený... Ve středu už začínám každopádně trénovat," hlásil Bába, kterého ještě čeká finále Grand Prix v
Monaku, mítink v Korejské republice a závěr domácí extraligy.

Nevyhne se ani studijním povinnostem. Příští rok v květnu chce maturovat na sportovním gymnáziu. "Čím dřív s učením začnu, tím lépe. Abych se s tím před maturou nemusel tolik honit," vysvětlil Bába.
                                                                                                  ČTK