přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

18. ledna 2003, 21:42

Bába v národním rekordu splnil i limit na HMS

Halové závody ve skoku do výšky Hustopečské skákání už jsou minulostí. Očekávaný mítink byl sice ochuzen o start Svatoslava Tona a bratří Janků, ale výsledkově rozhodně nezklamal.

Značný podíl na tom měl mimořádný talent české výšky Jaroslav Bába, který suverénně kraloval juniorské kategorii. V závodě přitom absolvoval pouze pět skoků. Bez problémů překonal výšky 205 a 221 cm a poté se třikrát pokoušel o vytvoření nového českého juniorského rekordu v hale. Nikoli však na avizované výšce 228 cm (dosud Svatoslav Ton 227 cm), ale rovnou o dva centimetry výš.

Jaroslav Bába se třetím pokusem přes 230 cm přenesl s rezervou a kromě stanovení národního rekordu v juniorské kategorii splnil i kvalifikační limit na HMS v Birminghamu. „Vlastně ani nevím, proč jsem si nechal nasadit laťku na 230 cm. Chtěl jsem si prostě tu výšku ohmatat a zároveň to je limit na Birmingham,“ uvedl Bába. Před závodem však na splnění limitu vůbec nepomýšlel: „Takový výkon jsem rozhodně nečekal. Dnes jsem se totiž necítil příliš dobře.“

Držitel dosavadního českého juniorského rekordu Svatoslav Ton, který momentálně laboruje se zánětem v koleni, a Hustopečského skákání se nezúčastnil, se o Bábově výkonu dověděl okamžitě. „Je to skvělé, moc mu to přeju. V osmnácti letech překonat 230 cm je fantastický výkon,“ reagoval Ton. Kromě Svatoslava Tona se ze soutěže odhlásil starší z bratrské dvojice Jan Janků, takže k přímému měření sil nejlepších domácích výškařů nedošlo. Jednatřicetiletý závodník TJ LIAZ Jablonec má problémy s kotníkem, ale na sobotní mítink Jablonecká hala 2003 už bude připraven. Tomáš Janků se v Hustopečích představil, při rozcvičování se však ozvaly bolesti zad, tak do závodu nakonec nenastoupil.

Mužská kategorie, v níž Bába jen pár hodin po svém velkém závodu mezi juniory také startoval, byla pro vítkovického borce dalším úspěšným vystoupením. Výkonem 222 cm zvítězil před Jiřím Křehulou a Daliborem Honem, kteří se s 218 cm podělili o druhé místo. Mezi ženami se nejvíce dařilo Zuzaně Hlavoňové (na snímku), jež zvítězila za solidních 190 cm. Závodnice USK Praha tak po svém návratu vyhrála svůj první závod. Na druhém místě skončila Iva Straková (187 cm) a třetí příčka patří za shodný výkon Maďarce Bodyové. Kategorii juniorů byla pochopitelně věnována úvodní část příspěvku, a tak zbývá výsledek soutěže juniorek. Výkonem 172 cm zvítězila Slovenka Horňáková.

Tomáš Klement

Vytisknout