přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

29. srpna 2008, 13:14

Bába ukončil sezonu, dostal však auto

Výškař Jaroslav Bába se kvůli přetrvávajícím problémům s patou rozhodl předčasně ukončit letošní sezonu. Těšit ho může sponzorský automobil.

S bolestivým zraněním zápolil již v Pekingu, kde přesto dlouho bojoval o medaili a nakonec obsadil šesté místo.  Bába přiznal, že trochu podlehl tlaku okolí, které očekávalo, co předvede obhájce bronzu z Atén. "Nechtěl jsem si tlak připouštět, jenže v hlavě jsem to přece jen měl. A v této disciplíně je hodně důležité srovnat se psychicky," řekl Bába na čtvrteční tiskové konferenci v Praze.
 
Postavení na stupních vítězů neobhájil, taktizování s vynecháním některých výšek mu nakonec nevyšlo. "Kdybych ty pokusy nevynechal, tak bych byl třeba čtvrtý nebo pátý, ale já jsem prostě chtěl medaili," uvedl Bába, který si olympijský star přesto užil. "Byl to opravdu krásný závod." Ve finále skočil 229 cm, vyhrál Rus Andrej Silnov výkonem 236 cm. 

Komplikací pro Bábu bylo zranění paty, které sice nepatří k těm vážnějším, ale skákání mu výrazně znepříjemnilo. "Kvalifikaci i finále jsem odzávodil pod injekcemi," řekl Bába. Problémy s patou se vlečou již přibližně měsíc. "Teď potřebuju hlavně klid, proto ukončuji sezonu. Začátkem října začnu přípravu na halu i s výhledem na mistrovství světa v Berlíně v příštím roce," prohlásil český rekordman, který 2. září oslaví 24. narozeniny.
 
Jeden start možná přece jen ještě absolvuje. "Pro radost si možná zaskáču na ukončení sezony v Olomouci na Hanácké laťce 18. září. Měli by tam být i Tomáš Janků s bráchou nebo Sváťa Ton, takže česká špička. Ale uvidíme, podle té paty, nechci to zatím slibovat," řekl Bába. 

Omezení ve sportu mu alespoň umožní zaměřit se více na své povinnosti ve škole. Na ostravském Sportovním gymnáziu Dany a Emila Zátopkových by rád zkraje příštího roku odmaturoval. Čeká ho čeština, němčina, zeměpis a teorie sportovní psychologie. "Musím ty předměty nejdříve uzavřít, ale u té psychologie už mám pololetí za sebou," smál se Bába. "Chtělo by to nějakou sázku s Tomášem (Janků), že když v lednu odmaturuju, tak on bude ještě příští léto skákat," hodil na dálku rukavici kamarádovi, který se chystá v zimě ukončit kariéru.


Jarda a jeho nový vůz

Za studijními povinnostmi už bude moci vyrážet v novém automobilu. Od Autodružstva Podbabská dostal jako sponzorský dar nový model coupé. „S vozy Volkswagen mám jenom ty nejlepší zkušenosti – s jednou krátkou výjimkou s nimi jezdím od té doby, co mám řidičák,“ pochvaloval si darované "koně pod kapotou" Bába.
"Odmalička jsem auta miloval. Už jako malý jsem vybíhal ze dvorku a kontroloval auta. Mezi nimi mě vždycky našli. Koukal jsem, jak vypadají zevnitř i zvenku, hlavně na tachometry, a myslel jsem, že kolik tam je nejvíc, tolik ta auta jezdí," přiznal se ke své vášni.
K plechovým miláčkům má prý citový vztah. "Hodně jsem si s autíčkama i hrál. Jezdil jsem se dvěma proti sobě a které vydrželo, postoupilo do dalšího kola," vzpomínal Bába.
Nemohl se proto dočkat autoškoly, kterou si udělal hned v prvním možném termínu, tedy něco, co se mu v "normální" škole nepoštěstilo. Zda však řidičské oprávnění stále vlastní, si nebyl stoprocentně jistý. "No... Třeba už jsem bez řidičáku, je lepší to snad radši nevědět. Vím o osmi bodech, o které jsem přišel, ale snad se mi povedl i rok bez přestupků, tak tam možná i nějaké přibyly. Budu se muset podívat."

Adam Pražák s využitím servisu ČTK