Bába skončil těsně pod stupni

Bába skončil těsně pod stupni
Aktuality
pátek 15. srpna 2014
Nepopulární "bramborovou" medaili dnes bral zkušený český výškař, k té opravdové chyběl kousek. Kladivářka Šafránková zůstala před branami nejlepší osmičky, její závod ozdobila vítězná Wlodarczyková. K vidění byly i parádní dvoustovky a domácí publikum se dočkalo prvního cenného kovu a hned ze zlata.

Výškař Jaroslav Bába skončil ve výškařském finále těsně pod stupni vítězů. Spolu s trojicí favoritů jako jediný zvládl 230 cm, o 3 výš už neuspěl a horší zápis jej odsoudil na čtvrtou příčku za Rusem Uchovem. "Na jednu stranu je spokojenost, je to dobré umístění. Povedlo se mi zopakovat výkon z posledních závodů a výškaři přede mnou přeci jen měli naskákáno letos mnohem víc než já. Na druhou mě to mrzí, protože Uchov byl dneska k poražení." litoval přeci jen trochu svěřenec Jana Janků staršího bramborové medaile. "Už mi to ale na tom povrchu v podstatě na těch 233 nepustilo, vbíhal jsem do laťky. Ten povrch klouže sám o sobě a ještě, když na to zaprší... Zpočátku mi to šlo, ale pak se hřebíky (na tretrách) ohly a už mi to docela klouzalo. Nevím, jestli je to zkušenost - sehnat do příště tvrdší hřebíky,"  smál se Bába.

Zlato bral podle očekávání Bondarenko, byť na mokré dráze přeskočil na své poměry "jen" 235 centimetrů. Další Ukrajinec Procenko zvládl o 2 cm méně.

Do užšího finále kladivářek se neprobila Kateřina Šafránková, když jí nestačil pokus dlouhý 64.94 m ze třetí série a skončila devátá. "Na finále jsem se těšila, byla jsem docela klidná, ale pak ta správná nervozita přišla. Mrzí mě první pokus. Myslím si, že by byl o dost dál, než ten měřený, ale na možná a kdyby se nehraje," uznala sportovně svěřenkyně trenérů Krále a Tučka, které postup do osmičky vzala na poslední chvíli Polka Wlodarczyková a hodem 75.88 se po dvou křížcích rovnou dostala do čela. "Chvíli jsem doufala v osmičku, ale je jasné, že největší favoritka si poslední hod pohlídá a to i takový, kterým může vyhrát. Bylo by to hodně velké štěstí, kdybych se dostala dál. Jsem spokojená s devátým místem, ale ne s tím, co jsem hodila. Počasí se stále střídalo, ale na kruh to nevadilo, mě to jelo, nebylo to zdaleka tak pomalé jako v kvalifikaci," zhodnotila Kateřina.

Bývalá světová rekordmanka si to vskutku "pohlídala" a v dalších dvou pokusech přidala ještě takřka tři metry a 78.76 to je třetí nejdelší hod historie; dál se dostaly jen současná rekordmanka Heidlerová (dnes až pátá) a Lysenková. Druhé slovenské stříbro dne za Wlodarczykovou vybojovala Hrašnová za 74.66, druhou medaili pro Polsko z kladiva Fiodorowová díky svému poslednímu hodu (73.67).

Dosud především vícebojařka, aktuálně velmi úspěšná sprinterka: Dafne Schippersová titulem na dvoustouvce zkompletovala double a oproti kratší trati tak učinila naprosto suverénně, o 43 setin. Nizozemka zůstala při svém dalším letošním národním rekordu jen tři setiny od 22vteřinové hranice, což je nejlepší čas letos na světě a od Evropanky neviděný výkon od roku 1995. Stříbro patří v osobáku 22.46 Britce Jodie Williamsové, bronz mistryni z před čtyř let Soumaréové z Francie.

Po stovce se podařilo britskému sprinterovi ovládnout i dvojnásobnou trať. Tentokrát to byl Adam Gemili, jenž svůj výkon ozdobil časem 19.98, evropským výkonem roku a národním rekordem do 22 let. K tomuto času mu bezpochyby pomohl v závěru mocně dotahující Francouz Lemaitre (20.15), třetí finišoval překvapivě Ukrajinec Smělyk (20.30) na úkor Nizozemce Martiny.

Švýcarsko se dočkalo své první medaile a hned té nejcennější! Ve finále čtvrtky překážek ji pro něj vybojoval borec s egyptskými kořeny Kariem Hussein díky osobnímu rekordu 48.96. O desetinu zpět se před ním musel sklonit Estonec Mägi, nejrychlejší muž semifinále (48.54), a se stejným odstupem se přiděloval poslední cenný kov Rusu Kudrjavcevovi (49.16). Neuspěl medailista z MS Bekrič, až šestý.

O rychlou osmistovku se postaral Francouz Bosse (400 za 51, 600 za 1:17.2), doplatil na to však 8. místem a těžili jiní. Závěrečné dvoustovce jasně dominoval Polák Kszczot, jenž časem 1:44.15 zůstal o 31 za rekordem šampionátu z Prahy 1978. Na stříbro dosprintoval v posledních metrech další Polák Kuciapski (1:44.89), bronz si vysloužil o čtvrt vteřinu zpět Ir English.

Královnou všestrannosti se v Curychu stala stejně jako v Helsinkách Francouzka Nana Djimouová, která za dva dny nasbírala 6551 bodů. O 53 b níže viselo stříbro a získala jej Nizozemka Broersenová (6498), bronz putuje do sousední Belgie zásluhou Thiamové, která už na vítězku ztratila více než sto bodů (6423).

Čtvrtku mužů, v níž chyběl obhájce Maslák, ovládli Britové, pro něž jsou to první velké individuální medaile: Rooney přitom dosáhl na nejlepší čas Evropana roku 44.71, Hudson-Smith finišoval o 4 setiny zpět a zlepšil si osobák - oba překonali Maslákův český rekord z počátku sezóny; bronz putuje zásluhou Sanfordova národního rekordu (45.27) do Izreale.

Čtvrtá v Barceloně 2010, teď si sáhla na nejcennější kov. Rodilá Kubánka Grenotová oblékající italský dres triumfovala v čase 51.10, setiny pak rozhodovaly o zbylých medailích: stříbro udržela Ukrajinka Zemljaková za 51.36, o dvě setiny zpět vybojovala bronz Španělka Terrerová na úkor olympijské i světové šampionky Ohuruoguové.

V souboji Etiopanek hájící barvy dvou evropských zemí se radovala ta nizozemská v čase 4:04.18: Hassanová nabrala jako první zrychlení 400 metrů před cílem, Aragawiová se sice na chvíli dostala zpět do čela, ale byla to nakonec švédská reprezentantka, kdo tahal za kratší konec (4:05.08). Na nástup Afričanek dokázala jako jediná reagovat Britka Weightmanová, a i když na ni v závěru dotírala Polka Plišová, byla odměněna za nebojácnost bronzem, o dvě vteřiny za vítězkou.

FOTOGALERIE

VÝSLEDKY

Michal Procházka, foto: J. Kucharčík

Fotogalerie