přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

10. února 2010, 16:35

Bába se střetne ještě jednou s Dmitrikem a Nietem

Zítra se v nákupní metropoli na pražském Zličíně střetnou výškaři počtvrté od obnovení Novinářské laťky. Silnou konkurenci domácí jedničce i národnímu rekordmanovi disciplíny Bábovi vytvoří také Williams, Šapoval nebo Demjanjuk.

 

Zítra se pro Jaroslava Bábu uzavře první část sezony, která sice nesplnila úplně jeho výkonnostní očekávání, přesto nemůže medailista z olympiády říci, ani že by byl zcela nespokojen. „Hlavně že mám limit a můžu se v klidu připravovat na Dauhá,“ řekl dnes Bába při setkání s novináři před zítřejší Novinářskou laťkou.

Podle svých slov i prohlášení jeho trenéra Jana Janků nejstaršího vykazovaly tréninkové ukazatele už před sobotním Arnstadtem na mnohem lepší výsledek. „Jarda předvedl v pátek famózní trénink, jenže stalo se, co se stalo,“ prohlásil Janků. „Sklátila mě nějaká viróza, takže i zítra budu chtít hlavně ve zdraví přežít a pak to pár dní doléčím,“ doplnil závodník, který přes nepřízeň zdraví dokázal včera překonat po druhé v sezoně limit pro HMS 228 cm.

Po krátkém oddechu čeká Bábu ještě 12denní tréninkový cyklus, který by měl završit domácí šampionát o posledním únorovém víkendu. „To bereme jako skokanský trénink,“ míní kouč Janků. „Na druhou stranu to tam klidně může vyjít.“ K jeho slovům se přidává i svěřenec. „Ty pružné povrchy mi moc nesedí,“ tvrdí Bába. Což by pro něj mohlo být devízou, vzhledem k tomu, že tvrdší podklad je ve Stromovce a především jej lze očekávat při vrcholu v Dauhá. Jen tak „zaskákat si“ však zítra na Zličín však Bába nemíří. „Chtěl bych zkusit konečně překonat 230, a, když to půjde, vyhrát,“ přeje si.

Jeden z jeho zámořských konkurentů v poli, Jamie Nieto – druhým by měl být podle startovní listiny Jesse Williams – bude míst situaci malinko ztíženou. Odráží se z pravé nohy, což mu na Zličíně dává oproti levákům menší prostor na rozběh. Stejně jako před dvěma lety tak prý poprosí pořadatele, aby mu otevřeli dveře výtah. „Jojo, bude to, ‚skáče Jamie Nieto‘ a pak se odnikud objevím,“ smál se sympatický Američan, který pěje na soutěž chválu: „Publikum bylo předloni skvělé, moc se na závodění těším. Nekladu si cíl, kolik skočit, ale doufám, že předvedeme společně pěknou soutěž,“ vyzval Nieto také své kolegy.

Nicméně ani vítěz včerejší Brněnské laťky Alexej Dmitrik nechce slibovat třeba atak rekordu mítinku 233 cm, jenž má v držení Tomáš Janků, i jeho totiž postihlo nachlazení, právě po včerejších závodech v moravské metropoli. „Věřím, že mi to ale bude skákat podobně jako v Brně. Nicméně bude to trochu takové ‚bingo‘,“ uznává s úsměvem Rus, kterého opravdová loterie čeká při národním šampionátu. Pouze duo se probojuje sítem velmoci, celkem přitom limit 228 cm překonalo již sedm skokanů. „Bude to možná větší bitva než na mistrovství světa,“ říká Dmitrik a ví, o čem mluví. Jedinkrát prošel touhle ruletou a hned to dokázal loni využít k zisku stříbra na HME v Turíně, za svým krajanem Ivanem Uchovem. Halový mág skáče i letos výtečně, vede tabulky, silným soupeřem je i aktuální mistr světa Jaroslav Rybakov.

Zda budou výškaři zítra atakovat rekord mítinku, si můžete ověřit sami. Od 17 hodin se rozběhne soutěž, stejně jako v minulých letech v prostoru pod občerstveními v Metropoli Zličín. Podle osobních rekordů mají na výkon přes 230 cm vedle zpovídané trojice také Ukrajinci Viktor Šapoval a Dmitro Demjanjuk nebo druhý z Američanů Jesse Williams.

Stránky mítinku jsou zde.

Michal Procházka

Vytisknout