přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

10. května 2011, 16:27

Bába se nebrání rekordním myšlenkám

Stříbrný výškař z březnového HME v Paříži chce v letním období potvrdit vzestup výkonnosti a třeba i zaútočit na národní rekord, jehož je spoludržitelem. Také má v plánu konečně odmaturovat.

Byl to pro Jaroslava Bábu v městě nad Seinou veliký comeback. Český rekordman a bronzový medailista z olympijských v Aténách, jehož slibně rozjetou kariéru zbrzdilo vleklé zranění kotníku, vyválčil na halovém mistrovství Evropy stříbrnou medaili. První cenný kov po šesti letech, které uplynuly od jeho zisku titulu evropského šampiona kategorie do 23 let.


Jaroslav Bába si tleská za povedený skok při HME v Paříži;
foto: Aleš Gräf, www.graf.cz

Vedle ukončení medailového půstu však svěřence Jana Janků těšil i výkon, kterým se přihlásil zpět mezi nejužší světovou špičku. Jeho brilanci, s níž v Paříži skákal jednu postupnou výšku za druhou, ocenil i  halový démon Ivan Uchov, který jako jediný Jardu porazil. Není divu, že Bábovi narostlo sebevědomí: „Věřím, že kdyby halové sezona byla delší, mohl bych útočit i na 240 cm, jak jsem kdysi vyhlašoval,“ prohlásil na včerejší tiskové konferenci, kde byl představen jako jeden z ambasadorů ostravského ME do 23 let.
       
V nastaveném kurzu by Bába rád pokračoval i v letní sezoně. „Žádné komplikace, problémy v přípravě nebyly, nevidím důvod, proč by to nemělo jít. Připravený jsem dobře, teď musím jenom vyladit techniku,“ prohlásil s tím, že by se snad mohl pokusit i o zdolání národního rekordu 236 cm, o který se od roku 2005 a mítinku v Římě dělí s Jánem Zvarou.  „Trenér tomu věří a já taky,“ dodává.

Vedle toho sportovního má Bába pro následující týdny ještě jeden cíl: konečně složit státní maturitní zkoušku, kterou odkládá od roku 2004.  „Čtvrtý ročník školy se mi podařilo zdárně uzavřít, takže k maturitě připuštěn budu. Teď už to jen dotáhnout,“ hecuje se.

Skloubit vrcholovou atletiku s biflováním lze podle 26letého závodníka pražské Dukly bez větších problémů. „Sice jsem kvůli zkouškám ve škole musel zkrátit soustředění ze tří na dva týdny, ale celkově mě učení spíše prospívá. Naučilo mě neztrácet čas a vede mě k zodpovědnosti. To se pak projevuje i v tréninku a v tom, co s ním souvisí, jako třeba regenerace,“ říká.

První výsledky jeho sportovní přípravy by měly být známy 21. května, kdy se Bába chystá zúčastnit extraligového kola v Ostravě. Další starty má naplánovány v Turnově na Memoriálu Ludvíka Daňka (26. 5.) a na jubilejní Zlaté tretře v Ostravě, kde by se měl znovu utkat s předními výškaři v čele s Uchovem.

Pro Bábu to však není jediná výzva, která jej poslední květnový den čeká. Dopoledne před závodem by totiž měl v Praze na obchodní akademii absolvovat poslední část své maturitní anabáze. „Už jsme to s trenérem propočítávali a speciálem by neměl být problém to stihnout. Doufám, že až budu mít zkoušku za sebou, všechno ze mě spadne a na Tretře se poperu o nějaké to medailové umístění,“ přeje si vytáhlý rodák z Karviné. 

Adam Pražák

Vytisknout