středa 10. června 2009
Bronzový výškař z Atén si po matných výkonech zajistil v Soluni účast na MS ostrým limitem 231 cm. V Bydhošti se přiblížil Berlínu půlkař Holuša.

Soluň
Jaroslav Bába
nezačal sezonu dobře, třemi závody, v nichž se sice zlepšoval, ale nejlépe skočil před deseti dny v Rehlingenu 222 cm. Ve středu však v druhém největším řeckém městě skočil 231 cm, což je nejen limit IAAF pro mistrovství světa, ale také nejlepší výkon od jeho vážného zranění v zimě 2006. Bába v závodě podlehl jen Bělorusovi Dmitrikovi, který zdolal laťku o 2 cm výše. Třetí Srb Topič i čtvrtý Kypřan Iannou překonali 228. V Soluni závodila také česká rekordmanka na krátkých překážkách Lucie Škrobáková, která tentokrát předvedla čas 13.20, který stačil na čtvrté místo, 12 setin za vítěznou jamajskou Ennis-Londonovou.

Očekávaný start do sezony světového rekordmana na stodesítce Dayrona Roblese skončil vítězstvím, časem však spíše rozjezdovým – 13.30. Běžela se i rychlá patnáctistovka, vyhrál ji Keňan Gathimba za 3:34.72. Bronzová z HME Italka Cusma Piccioneová stlačila čas o 17 setin pod dvě minuty. Domácí dálkař Tsátoumas dolétl na 816 cm, jako jediný za osm metrů. Naopak velmi těsnou, i když cennou výhru si do deníčku může zapsat trojskokanské dvojče Velďákových Dana za 14.43. Mezi ženami se ve výškařském sektoru prosadila Chorvatka Vlašićová, jež nikým neatakována překonala 201 cm.

Výsledky ze Soluně

Bydhošť
Běžec Jakub Holuša se blíží limitu na MS. Na mítinku EAA v Bydhošti zaběhl úřadující juniorský mistr Evropy ve stýplu osmistovku za 1:47.30 a za měkčím z kritérií pro Berlín zaostal o vteřinu a jednu desetinu. Obsadil třetí místo za domácími závodníku Lewandowským a Kszczotem. Posum svého nejlepšího letošního výkonu na 1:49.70 se dočkal i desátý Miroslav KaplanMartina Šestáková byla výkonem 13.58 čtvrtá mezi trojskokankami, vyhrála Ruska Anna Pjatychová za 14.41. Ve výšce se stejně jako jejích pět kolegyň výkonem 185 cm prezentovala Barbora Laláková, nad ostatní čněla pouze Ruska Jelena Slesarenková, která skočila 190 cm.

Z disciplín bez české účasti upozorněme na letošní premiéru Michelle Perryové, dvojnásobná mistryně světa na 100 m př. vyhrála v Bydhošti výkonem 12.86 v protivětru -1.2 m/s. Mužské překážky vyhrál stejným časem jako Robles 13.30 David Payne. Vyhlíženou bitvu v koulařském sektoru s Reesem Hoffou zvládl domácí oblíbenec Tomasz Majewski v poměru 21.09:20.77 m. Další domácí hvězda, diskař Piotr Malachowski, však svůj souboj s Gerdem Kanterem prohrála. Estonec předvedl v disku nejlépe 66.20 m, Polák o 18 cm méně. Jelena Zarudněvová zaběhla nejrychlejší stýpl sezony 9:23.23.