přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

7. března 2008, 13:40

Bába prvním finalistou

Výškař Jaroslav Bába postoupil z kvalifikace halového mistrovství světa. Ve finále se představí devět atletů.

Bába to v sektoru neměl lehké. Rozběh mu vycházel do vidličky, kterou tvořily ukazatele časomíry, a tak každý skok začínal zapasován mezi kabely. I tak začal jistě a 215 i 220 cm skočil napoprvé. O výšku výše si vybral slabší chvilku a počechral nervy sobě i druhým, když 224 skočil až napotřetí. „Dělal mi problémy povrch, který je takový tupý.  Na dráze je pružný a uprostřed tvrdý jako na nějakém betonu. Kdybychom skákali na dráze, tak by to asi bylo lepší,“ vysvětloval své obtíže a trochu si posteskl i nad bouřlivou atmosférou, o kterou se v hale Luise Puiga postarala místní školní mládež: "Už když jsme přicházeli, řvali. Je to pěkné, akorát někdy byli až moc nahlas, takže se mi hůře koncentrovalo. Ale to bylo pro všechny stejné.“


Bába při úspěšné kvalifikaci, foto: graf.cz

Chleba se lámal na 227 cm, tedy o postupnou výšku níže, než byl kvalifikační limit. Jaroslav Bába se přes ní přenesl na druhý pokus, aprotože podobně úspěšných bylo „jen“ devět skokanů, rozhodčí rozhodli, že dále skákat již není třeba a postupují všichni. „Rozhodně jsem se nezlobil,“ glosoval situaci jediný český výškař v soutěži, který byl podle zápisu sedmým postupujícím v pořadí.
 
Postoupili všichni favorité až na v tabulkách vysoko postaveného Rusa Andreje Těrešina. „Těrešin potvdil, že má výkyvy,“ konstatoval Bába a vyjádřil se i k dalším soupeřům:  „Kanaďan Mason mě překvapil, že dal 227 cm a pak jsem také koukal, co vyváděl Dragutin Topič. Skákal pěkně,“ pochválil srbského veterána ročníku narození 1971. Nejlépe na tom byli Švéd Holm a Američan Manson, kteří měli v zápise pouze kolečka za zdařené pokusy. 

Finále je na programu v sobotu od 17 hod. „V něm to snad bude ještě lepší. Trénink jsme přizpůsobili tak, abych měl největší formu právě na finále. Proto jsme šli do posilovny čtyři dny před závodem, jak jsem zvyklý. Když se zadaří i 230, mohlo by to dopadnout dobře,“ věří úspěšný kvalifikant, který tak i tentokrát rozřazovací boje zvládl na výbornou. Jako první Čech v soutěži nastavil svým reprezentačním kolegům laťku opravdu vysoko.

Kompletní výsledky kvalifikace naleznete zde.

Adam Pražák

Vytisknout