Bába pátý, Frydrych bude v nedělním finále

pátek 21. srpna 2009
Oštěpaři se dnes s padesátiprocentní úspěšností prali o účast ve finále. Výškař Bába v medailové bitvě získal druhé nejlepší české umístění na MS.

Dalších pět šampionů našlo MS v Berlíně. V případě ruského chodce Kirdjapkina a americké sprinterky Felixové se jedná o opakované úspěchy. Výškař Ruska Rybakov a čtvrtkař USA Merritt se radovali na světových jiných vrcholech (HMS a OH). Asi největším překvapením je Samuelsová, zlatá diskařka z Austrálie.
České pocity jsou smíšené, páté místo Báby je nejlepší na velké akci od jeho zranění, myslel však na medaili. Čtvrtou českou účast v užším finále má ještě šanci vybojovat oštěpař Frydrych, u tuto možnost přišel bohužel jeho kolega Veselý.

Bába dělený pátý
Finále výšky s Jaroslavem Bábou bylo oficiálně posunuto na 20 hodin, ale nakonec začalo až ve 20.45. Svěřenec Jana Janků začal výborně, 218 i 223 zdolal napoprvé, bohužel 228 už bylo nad jeho dnešní síly. První pokus byl v podstatě zahozený, odraz blízko laťce zhatil šance již v první fázi letu. Napodruhé už to bylo lepší, ale problém zůstal stejný. Naneštěstí poslední šance dopadla ve výsledku stejně, i když laťka chvilinku na stojanech zůstala, bohužel však nakonec spadla.
"Mrzí mě hodně, že to nevyšlo. Šance byla veliká. 228 cm jsem shodil, ani nevím čím. Byl to skočený skok. Každopádně jsem na takový výkon měl, ale soutěž byla i kvůli přerušení dlouhá a já byl hlavně psychicky unavený," litoval český reprezentant. "Přeju medaili Bednarkovi, je to dobrý kluk," řekl na adresu bronzového Poláka, který s ním se štěstím postoupil z kvalifikaci. Bába skončil dělený pátý.

Čtveřice, která zdolala 228 si také podělila medaile. Všichni ještě překonali 232 cm, takže soutěž nakonec dostala nečekaný náboj. Nejčistší zápis měl Rus Jaroslav Rybakov a halový mistr světa a venkovní mistr Evropy se tak dočkal premiérového zlata na světové půdě pod otevřeným nebem. Bronz povýšil od Ósaky na stříbro Kypřan Kyriakos Ioannou, o třetí stupínek se podělili mladíci z Polska a Německa. Sylwester Bednarek i Raul Spank si v závodě vylepšili osobáky, o čtyři, resp. jeden centimetr.

Frydrych do finále, Veselý skončil
V Berlíně silně pršelo. Skupina Petra Frydrycha stačila odházet dvě série, pak byla soutěž přerušena. Do té doby se svěřenci Jana Železného dařilo, lepší z jeho pokusů 79.57 jej řadil na průběžné celkové deváté místo. V poslední sérii už se Frydrychovi nedařilo, nikdo jej však již nepřekonal, a tak jej uvidíme v nedělním finále jako posledního českého atleta.

"Možná jsem měl docela štěstí, že začalo pršet, nevím, jestli by mi pokus z první série stačil. Už v průběhu druhé série byla soutěž, nechci říct rovnou neregulérní," uvedl Frydrych. "Zvažovali jsme s trenérem, že už se do sektoru nevrátím, nakonec jsem šel, abych si pak třeba nevyčítal, kdyby mě někdo přehodil. Teď půjdu rovnou do vany. Finále bude "nad plán nad plán", ale nechci se jen zúčastnit. Rád bych hodil osmdesát a případně se dostal i do osmičky," povídal stříbrný medailista z ME do 22 let, pro nějž je MS bonusem, proto mluvil o dvojitém "nad plánu".

V první skupině oštěpařů se představil Frydrychův tréninkový kolega Vítězslav Veselý. Dvakrát letělo náčiní z ruky olympijského finalisty za 75 metrů, to však bylo málo. Celkově mu za 75.76 metru patří 28. místo.

Finálové disciplíny
LaShawn Merritt znovu předčil Jeremy Warinera. Souboj elitního dua amerických čtvrtkařů byl jedním z očekávaných soubojů mistrovství a vyšel stejně jako v Pekingu pro Merritta, měřeno čísly 44.06 (výkon roku) ku 44.60, čili, jak se říká, o parník. Velká bitva se svedla o bronz, až v posledních třiceti metrech si pro ní dosvištěl trinidadský Renny Quow za 45.02, pro svou malou zemi už získal druhou medaili této barvy.

Potřetí za sebou mistryní světa. Takovou bilancí se po dnešku může pochlubit Allyson Felixová. Američanka ovládla dvoustovku jednoznačně v čase dvě setiny nad 22vteřinovou hranici. Olympijská vítězka z Jamajky Veronica Campbell-Brownová ztrácela v posledních metrech, a nakonec mohla být ráda, že o 6 setin uhájila stříbro před bahamskou Debbie Ferguson-McKenzieovou (22.35 vs. 22.36).

Veliké drama se šťastným koncem přichystala australským fandům Dani Samuelsová. V finále se diskařka, v Ústí před MS poražená Věrou Cechlovou, třetím pokusem nejprve spasila s postupem do osmičky (62.71). Poté si v následující sérii sáhla na medaili (64.76 by ale nakonec nestačilo), aby se pak v páté sérii vyšvihla osobním rekordem 65.44 na nejvyšší stupínek, z něhož ji již nikdo nesesadil. Od druhé série vedoucí Rumunka Nicoleta Grasuová s 65.20 skončila nakonec třetí, neboť stříbro jí nakonec sebrala svým posledním hodem o 11 cm delším Kubánka Yarelis Barriosová. Všechny tři medailistky se vešly do 24 cm.

Již dopoledne se rozhodovalo o medailích na chodecké padesátce. Ruská velmoc zůstala v Berlíně nepřemožena, alespoň co se mistrovských titulů týče. Ten třetí totiž získal Sergej Kirdjapkin, navíc suverénním stylem a v nejlepším výkonu roku 3:38:35. Rus se radoval již na šampionátu v Helsinkách a ty jsou přitom spolu s Berlínem jedinou jeho akcí typu MS, ME nebo OH. Až téměř o tři minuty později došli zbývající medailisté. 32letý Nor Trond Nymark si po třech umístěních těsně pod stupni vítězů na vrcholných akcích došel pro první velkou medaili v osobním rekordu 3:41:16. Bronz pro Španělsko o 21 vteřin zpět vybojoval vynikajícím závěrem takřka 40letý Jesús Angel García, který už má na kontě řadu ocenění, mj. je mistrem světa už z roku 1993 ze Stuttgartu.