přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

21. května 2008, 12:39

Bába: nejsem skromný, sním opět o medaili

Bronzový výškař z olympiády v Aténách by chtěl letos v Pekingu navázat ziskem dalšího cenného kovu.

Je to zatím jeho největší úspěch v kariéře a v poslední době se mu myšlenky k aténskému triumfu vrací stále častěji. „Jak se blíží olympiáda, začínám kolem sebe cítit tu specifickou atmosféru,“ říká a sděluje svůj „tajný“ sen: „Vím, že to nezní zrovna skromně, ale co. Chtěl bych alespoň obhájit minulý úspěch. Myslím si na medaili,“ prohlásil Jaroslav Bába na dnešní tiskové konferenci.


Jaroslav Bába po úspěšné kvalifikaci na MS, foto: graf.cz

Na sebevědomí mu přidala vydařená příprava. Začal ji zhruba týden po HMS ve Valencii, kde se probojoval do finále a skončil devátý. „Byl jsem na 16denním soustředění ve španělském Benidormu, absolvoval jsem hodně běhání, odrazů, posilování, i něco nad plán. Udělal jsem si řadu osobáků odrazových, rychlostních i silových. Spojili jsme tam síly i se Sváťou Tonem a hecovali se, což bych hodnotil hodně kladně“ popisuje. A v čem že spolu s dalším adeptem olympijské účasti soutěžili? „Byly to takové drobnosti v písku, například odrazy. V něčem jsem byl lepší já, v něčem on. Sváťa tam byl ještě o týden déle a trénoval jak snad nikdy předtím. Věřím, že je jenom otázka času, kdy on a Tomáš Janků splní limit také,“ věří Bába.

Sám je ještě v přípravě, ale už má za sebou i dva závody. Při letošní premiéře skočil na mítinku IAAF v Dakaru 218 cm a byl druhý. „Počasí bylo v Senegalu krásné, ale povrch strašně tvrdý. Závodilo se na velkém stadionu, a přestože je to chudá země, hlavní tribuna byla plná. I tak byla atmosféra pro mě zvláštní, tak černé lidi ještě neviděl. Věřil jsem, že skočím více, ale jsem rád za umístění a body do Světové atletické tour.“
V úterý na Memoriálu Ludvíka Daňka svůj dakarský výkon vylepšil o dva centimetry. „Jsem pořád v tréninku a je to znát. Letos budu mít přípravu delší než obvykle, mým hlavním cílem je olympiáda a vše směřuji k ní. Nemusím už honit limit a závodů si užiju ještě dost,“ má jasno.

To ostatně potvrzuje i jeho manažer Jan Janků, který Jardovi naplánoval do olympiády 11 startů. Jsou mezi nimi stálice typu mítink v Eberstadtu či mistrovství republiky, ale také trochu netradiční start ve finále španělské ligy. „Jen pro ten jeden závod hostuji v klubu Castellon, který chce získat titul, a proto posiluje. Dali mi zajímavou nabídku, jak peněžní, tak je tam i nějaká možnost soustředění. Navíc se mi to hodí do plánu startů. Spolu se mnou angažovali i Nikol Ogrodníkovou, ta tam navíc bude absolvovat několik startů za juniorku,“ vysvětluje Bába, který nevylučuje, že pokud se vše osvědčí, aplikoval by tento model i pro příští rok. „Jen ale v případě, že mi to nenaruší přípravu,“ upozorňuje. 

Letošní sezona by podle jeho slov měla být o dost lepší než ta loňská, která ještě byla poznamenaná následky komplikované zlomeniny kotníku, kterou si přivodil v roce 2006.  „Určitě chci posunout OR po zranění. Před olympiádou bych chtěl alespoň zopakovat nominační výkon 230 cm. Formu bych na to měl mít někdy na přelomu června a července, ale když to přijde dřív, bránit se nebudu,“ usmívá se.

Na poslední olympiádě získal bronz za 234 cm. „Na medaili asi bude potřeba skočit znovu něco takového, ale třeba bude pršet a bude nutné předvést o hodně méně. To se prostě nedá předpovídat. Já se teď zaměřuji hlavně na sebe, o hodně víc než normálně si hlídám životosprávu, regeneraci a takové ty věci,“ dušuje se. Očekávané podmínky v Pekingu ho však nechávají klidným. „Smog by takový problém být neměl. Ostatně v Ostravě máme hned u stadionu několik komínů, takže jsem zvyklý,“ říká s nadsázkou.   
 
Vedle zisku cenného kovu na olympiádě má po Bábu letošní sezona ještě jeden cíl. V podstatě jde o každoroční evergreen. „Chtěl bych konečně uzavřít školu. Maturitu v září asi nestihnu, ale předběžně jsem domluvený na příští leden,“ říká věčný student  již několik let v řadě.

Tak uvidíme.

 

Adam Pražák

Vytisknout