přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

5. března 2005, 14:17

Bába měl v kvalifikaci potíže, ale je ve finále stejně jako Ton

Stejně jako ve finále olympijských her, i na halovém mistrovství Evropy v Madridu bude mít česká atletika v soutěži výškařů v boji o medaile dva zástupce.

Kvalifikaci lépe zvládl Svatoslav Ton, naopak Jaroslav Bába si boj o postup zdramatizoval a musel dvakrát opravovat na 223 i 227 centimetrech. Na postup bylo třeba skočit limit 230 cm, což nezvládl třetí Čech Tomáš Janků.
Bronzový olympijský medailista Bába si prožil dvě horké chvilky. Pokaždé si ale s krizovou situací dokázal poradit. Když napodruhé překonal 230 cm, ulevilo se mu a gestem si otřel pot z čela.
"Jsem pitomec," pokrčil s úsměvem rameny při rozhovoru s novináři. "Vůbec jsem k tomu neběžel, jako by to ani nebyly moje nohy," hledal dvacetiletý talent příčinu, proč se tak trápil. O medailového kandidáta se pokouší viróza. "Něco na mě leze. Cítím to v krku a včera mě bolela hlava. Doufám, že to utlumím. Finále bude lepší," věřil. Plánoval, že si vezme nějaké léky a půjde se potit. "Snad se dám do kupy. Dneska jsem ale vůbec neměl šťávu," vykládal. "Ani já jsem neběžel, na 230 je třeba běžet
jinak,"
přidal se druhý český finalista Ton, osmý muž z Atén.
Oba si potřebovali zvyknout na povrch. "Ale měl jsem to udělat v rozcvičování a ne až v závodu," kál se Bába. Mondo se na některých místech od palubovky odlepuje. "Jakoby zůstávalo na tretrách," všiml si.
"Ale ty třetí pokusy byly docela dobré, když to trefím, tak to poletí," věřil výškař z Vítkovic. A co si říkal, když potřetí skákal 223 i 227 cm? "Že to není žádná výška, když mám 237," připomněl svůj český rekord. "Ale když skočím jako prase 230, tak to snad nebude tak zlé," řekl ke své formě.
V pátek večer zašel na tradiční třetinku piva a začal se dívat na film Snowboarďáci. "Ale šel jsem brzy spát," uvedl. Kvalifikace začínala v 10:30, Bába vstával v sedm hodin, ale jeho parťák Ton byl na nohách už o dvě hodiny dřív. "Potřebuji být pět hodin vzhůru, jinak to stojí za houby. Závody od jedenácti večer by mi seděly," řekl Ton. Oba překvapila kvalita startovní pole.
Osm výškařů s výkonem 230 cm v kvalifikaci historie nepamatuje. "Ještě jim to tam v neděli pořádně znepříjemníme," shodli se oba.

                                                                                           ČTK