přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

20. května 2009, 13:36

Bába má opět smělé cíle

Výškař Jaroslav Bába má za sebou podle svých slov vydařenou část přípravy a po letech půstu by rád znovu medaili na velké akci. Od nového trenéra má za úkol pokusit se o zlato z MS a do roka skočit 240 cm.

Bábův život prodělal v posledních měsících velké změny. Po HME v Turíně, na kterém poprvé v životě neprošel kvalifikací významného šampionátu, ukončil spolupráci s Alešem Dudou a odešel do Prahy za Janem Jankům st.  Trénuje na Dukle, byť formálně zatím zůstává členem SSK Vítkovice. A místo Havířova a relativně volných ostravských ulic si zvyká na ubytovnu a věčně zacpané ulice hlavního města. Co je však pro něj hlavní – zůstal zdravý a cítí se dobře. „Určitě jsem na tom nejlépe od zranění,“ připomněl Bába svůj těžký úraz na odrazové noze ze zimy 2006, po kterém se dlouho dostával zpět na výslunní. To se mu sice povedlo, již v létě 2007 se dostal do finále MS v Ósace, ale na plný návrat do formy, kdy v roce 2005 překonával národní rekordy, teprve čeká. To by mělo letos skončit.

„Chtěl bych stabilizovat svou výkonnost nad 230 cm a dostat se někam právě na úroveň 235, 236 cm, což je české venkovní maximum,“ vyhlašuje Bába s tím, že vrcholným závodem je pro něj světový šampionát v Berlíně, kde by chtěl navázat na bronz z aténské olympiády a získat některou z medailí. Jeho nový trenér je však ještě smělejší: „Myslím, že Jarda je od Aleše Dudy připravený velice dobře a somaticky je na tom tak, že můžeme mít ty nejvyšší cíle. Pojedeme do Berlína vyhrát! Není to tak krásné město, abychom tam jeli jenom na výlet,“ glosoval Jan Janků st., který by chtěl svého svěřence posunout velmi záhy k maximu 240 cm, což je hranice světové extratřídy. „Tolik zatím v historii moc lidí neskočilo, ale já jsem přesvědčený, že Jarda na to má. Uzavřeli jsme spolu na to téma sázku na konci března, přičemž má rok na to, aby se mu to povedlo. Co případně vyhraje? To si necháme pro sebe,“ usmíval se tajnosnubně otec a bývalý trenér stříbrného medailisty z ME 2006 Tomáše Janků, který po letošní hale ukončil závodní kariéru.

Bábu čeká letošní závodní premiéra v sobotu ve Vítkovicích, kde bude svému stále ještě mateřskému klubu pomáhat k bodům v první lize. „Půjdu ji z plného tréninku, ale i tak bych chtěl překonat minimálně ten měkčí limit pro MS 228 cm, a když to půjde, tak se pokusit i o „áčko“, které je letos 231 cm. Ať mám ten limit co nejdřív z krku,“ prohlašuje Bába, který by se následně měl představit 26. května na Memoriálu Ludvíka Daňka, 1. června v německém Rehningenu a 10. června v řecké Soluni. „To jsou zatím potvrzené starty, organizátoři vyčkávají, co Jarda předvede. Jednání komplikuje fakt, že mužská výška opět není v Golden league a i další velké mítinky raději volí výšku ženskou, kde je hvězdou Blanka Vlašićová. Vše každopádně směřujeme k mistrovství světa,“ okomentoval výčet soutěží jeden z Bábových manažerů Jan Janků ml. A jeho otec, trenér, jej doplnil: „Prvním vrcholem sezony by mělo být ME družstev v Portugalsku, kde by už Jarda měl předvést, na co má.“   

Co se však Bábovi navzdory optimistickým prognózám stále nedaří, je příprava na maturitu. Ve svých 24 letech je na střední škole nevšedním zjevením, a to anomálie nejméně další půlrok. „V září už to fakt udělám,“ dušuje se věčný student. Tak uvidíme.

Adam Pražák

Vytisknout