přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

14. března 2003, 23:33

Bába i Janků prošli do finále

Dvojice českých výškařů Jaroslav Bába a Tomáš Janků nebude chybět v sobotním finále halového MS v Birminghamu.

Oproti původně stanovenému počtu osmi závodníků bude v závěrečném boji o medaile startovat deset skokanů. Vyplynulo to ze vzájemné dohody aktérů skupiny B. Všech osm účastníků této skupiny zdolalo 225 cm na první pokus, což se ve skupině A podařilo jen dvěma výškařům - Bělorusovi Morozovi a českému reprezentantovi Tomášovi Janků. Závodníci se tak smluvili, že v soutěži již nebudou pokračovat a ve startovní listině finále bude figurovat deset účastníků. Jediným, kdo ze skupiny B absolvoval pokusy ještě na laťce 227 cm, byl jugoslávský veterán Dragutin Topič.


"Takový konec kvalifikace vyprovokoval Stefan Holm. Když se všichni dohodli, řekl mi, ať vyřídím Tomášovi Janků, že to nebude zadarmo,"
popisuje situaci okolo ukončení závodu kvalifikační skupiny A český reprezentant jaroslav Bába. Tomáš Janků v předchozí skupině zdolal právě 225 cm, a tak musel jen čekat na výsledky svých soupeřů v podvečerní skupině. Rozhodnutí navržené Švédem Holmem mu každopádně dalo klid a jistotu. "Odpoledne už jsem se nenervoval," říká Janků, "už jsem to nemohl ovlivnit." K sobotnímu finále vzhlíží bronzový medailista z halového ME 1998 s respektem: "Finále bude nadupaný, každé jméno z finálové desítky ve výškařském světě něco znamená."

Nejmladší účastník soutěže výškařů Jaroslav Bába má před sebou své první velké finále mezi seniory. Před šampionátem se často zmiňoval loňský světový šampionát juniorů v Kingstonu, který se osmnáctiletému výškaři nevydařil především z psychických důvodů. "V kvalifikaci jsem skákal v úplné pohodě," vyjadřuje se Bába k birminghamskému vystoupení, "rozhodně jsem to čekal horší." Bába navíc vůbec poprvé v závodě zahajoval na základní výšce 220 cm. Oba své pokusy, které ho posunuly do finále halového MS, tedy na laťce 220 a 225 cm, překonal na první pokus. V předvečer finálového závodu shlédl Jaroslav Bába video se svými pokusy a až do samotného vyvrcholení jeho dosavadní kariéry se nenechá nijak rozptylovat. "Před finále už budu jenom jíst a spát," prozrazuje Bába svůj nejbližší program.

Finále výšky mužů je v birminghamské National Indoor Areně na pořadu v sobotu 15. března od 18:00 SEČ.

On-line zpravodajství z HMS v Birminghamu v rubrice ZAOSTŘENO NA...
              

Tomáš Klement

Vytisknout