Bába i Hejnová v Tampere vybojovali medaili

sobota 26. července 2003
Třetí soutěžní den juniorského mistrovství Evropy v Tampere byl pro českou výpravu zatím nejúspěšnějším.

Ke svému finálovému závodu nastoupily obě největší české naděje a jak výškař Jaroslav Bába, tak Zuzana Hejnová na 400 m překážek obsadili medailové umístění. Ve výškařském sektoru mužů se strhl dramatický souboj o cenné kovy, v němž figurovalo celkem pět závodníků. Nejšťastnějším z nich byl k radosti české atletiky právě Bába, který se jako jediný přenesl přes 228 cm. O dva centimetry méně zdolal spolufavorit vítkovického borce, Rus Alexej Dmitrik. Jaroslav Bába tak získal svou první velkou medaili a zachoval tradici české atletiky v této sezoně, totiž že na každé vrcholné akci (MS do 17 let, ME do 22 let a ME juniorů) získá alespoň jednu zlatou medaili.

Šestnáctiletá překážkářka Zuzana Hejnová sice nezopakovala svůj výkon ani výsledek z nedávného MS do 17 let v Sherbrooke, ale kvalitním časem 58,30 si doběhla pro bronzovou medaili na 400 m překážek. Rychlejší než česká závodnice byly pouze Rusky Kosteckaja a Obedinová. Nová juniorská mistryně Evropy Jekatěrina Kosteckaja tak Hejnové vrátila porážku z již zmíněného MS sedmnáctiletých. Čtvrté místo v závodě na 400 m překážek žen patří také České republice. V čase 58,72 se v pořadí hned za Hejnovou zařadila Zuzana Bergrová.

Na šesté pozici v tyčkařském sektoru skončila Jiřina Ptáčníková. Závodnice USK Praha patří do skupiny českých reprezentantů v Tampere, kteří mají zkušenost z letošního světového šampionátu do 17 let. Oproti výsledku ze Sherbrooke si Ptáčníková mezi juniorkami pohoršila pouze o jedinou příčku, přičemž překonala 390 cm. Český zástupce v závodě chodců na 10000 m, Jiří Chaloupka, obsadil 7. místo časem 44:18,03, když v závěru setřásl dotírajícího Rusa Vasiljeva. Titul juniorského mistra Evropy putuje právě do Ruska zásluhou Vladimira Parvatkina. Vynikající stříbro pro slovenskou výpravu vybojoval Michal Blažek.

Už rozběhy bohužel vystavily stop oběma českým sprinterkám v závodě na 100 m. Kateřina Čechová výkonem 12,02 i Kristina Bažatová za 12,29 obsadily ve svých bězích páté pozice a do semifinále nepostoupily. Podobně se vedlo Kristině Bažatové dnes dopoledne na dvojnásobné trati. Českobudějovická závodnice skončila v rozběhu šestá časem 24,73. Mimořádná smůla provázela vystoupení oštěpařky Andrey Květové. Devatenáctiletá reprezentantka totiž výkonem 46,46 m skončila jediné místečko za branami finále. Na postupovou dvanáctou příčku jí chybělo 41 centimetrů.

Úspěchu v podobě postupu do zítřejšího finále zaznamenala česká štafeta juniorek na 4x400 m. Kvarteto v sestavě Bartoníčková, Bergrová, Burešová, Fišerová obsadilo třetí místo v rozběhu B časem 3:50,86 a rozhodující v postupu byla porážka domácího Finska. Česká štafeta nastoupí mezi osmičkou nejlepších v první dráze v neděli od 17 hodin.