Bába druhý v Aténách

pondělí 13. července 2009
Výškař Jaroslav Bába obsadil druhou příčku na mítinku kategorie IAAF Grand Prix, když vyrovnal své letošní maximum. Roman Novotný byl v dálce šestý.

Jaroslava Bába potvrdil v Aténách výkonem 231 cm výbornou formu posledních týdnů. Nad jeho síly byl pouze halový mistr Evropy Ivan Uchov, který skočil o 3 cm více. Naopak za českou výškařskou jedničkou skončila taková jména jako Američan Jesse Williams či Kypřan Kyriakos Ioannou.

Romanovi Novotnému se v dálce tolik nevedlo, svým nejdelším skokem do vzdálenosti 776 cm se zařadil na šestou pozici. Výkonem 8.24 vyhrál Australan Fabrice Lapierre, který o pouhé 3 cm porazil domácí hvězdu Louise Tsátoumase. Třetí byl s 8.16 m Američan Brian Johnson.

Jamajčan Isa Phillips opět útočil na světový výkon roku Bershawna Jacksobna, nakonec mu na trati 400 m př. scházelo po času 48.09 sedm setin. Na stovce zaznamenal Američan Ivory Williams čas o pět setin pod desetivteřinovou hranici, vál mu k tomu však vítr o čtyři desetiny silnější, než povolují pravidla. Hladkou čtvrtku vyhrál v čase jen o 4 setiny horším jeho nejlepšího světového výkonu roku 44.50 další Američan LaShawn Merritt. Rychlou půlku vyhrál za 1:43.48 Keňan Asbel Kiprop a v oštěpu jednoznačně předčil ostatní Lotyš Vadims Vasilevskis, který své náčiní poslal do vzdálenosti 88.33 m.

Mezi ženami se dostala na 100metrové trati o 4 setiny pod 11 vteřin Jamajčanka Veronica Campbell-Brownová, 5 setin naopak na čtvrtce přebývalo její krajance Nowlene Williamsové k pokoření mety 50 sekund. Rychlou patnáctistovku 3:58.72 předvedla Mariam Džamálová z Bahrajnu, ve stýplu opět nenašla konkurenci Ruska Gulnara Galkinová 9:17.86. Rovných 15 metrů předvedla vítězka trojskoku Maria Šestakovová ze Slovinska, ve výšce chyběl jediný centimetr k pokoření dvoumetrové hranice Kazašce Marině Aitovové. Tyč ovládla s výkonem 468 cm další Ruska Světlana Feofanovová a v kouli rozhodl jediný centimetr ve prospěch Naděždy Ostapčukové před Němkou Nadine Kleinertovou. Běloruska vyhrála za 19.68.