přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

24. ledna 2011, 12:15

Bába: chci konečně medaili

Výškař Jaroslav Bába je na začátku nové sezony podle svých slov lehčí, fyzicky zdatnější a zodpovědnější, než býval, a po šesti letech myslí na prolomení medailového půstu.

Naposledy stál Jaroslav Bába na stupních vítězů vrcholné akce v červenci 2005, kdy vyhrál evropský šampionát věkové kategorie do 22 let. Od té doby se bronzovému z předchozích HMS a olympiády další cenný kov přidat nepodařilo. „Letos už bych to čekání na medaili rád konečně utnul, a to na obou vrcholných akcích této sezony,“ zmínil šestadvacetiletý výškař halové mistrovství Evropy v Paříži a letní světový šampionát v Tegu.


Jaroslav Bába na HMS v Dauhá, foto: Aleš Gräf, www.graf.cz

Za sebou má svěřenec Jana Janků vydařenou přípravu: „Někam se to posunulo. Natrénovali jsme mnohem víc než vloni, i zdraví zatím drží,“ prohlásil Bába a jeho trenér jej doplnil: „Jarda zpevnil, shodil nějaké to kilo a fyzicky šel hodně nahoru,“ pochvaloval si.

Svůj podíl na tom zřejmě má i nový Bábův sparing partner, jímž je nejlepší výškař Slovenska Peter Horák s osobním rekordem 230 cm. „Je to poprvé, co trénuju s takto kvalitním závodníkem. Zpočátku na tom byl fyzicky lépe než já, a to mě motivovalo, abych ho minimálně dohnal. Také mě naučil více regenerovat a dbát na životosprávu. Je do atletiky strašně zapálený a myslí na ni 24 hodin denně, což i mě tak trochu strhlo,“ popsal Bába přínos svého spolubydlícího na duklácké ubytovně.

Změna přístupu přináší i „oběti“. Patří mezi ně Jardova oblíbená smažená jídla, která nahradila hlavně zelenina a bílé maso. „Trochu s tím problém byl, třeba o Vánocích vysvětlit mamce, proč nechci smaženého kapra a salát,“ říká Bába s nadsázkou o úskalích nového dietetického systému. S dalšími ústrky se musel vyrovnat na soustředění na Kanárských ostrovech. „Byl to asi největší dril, co jsem kdy zažil. Přispělo k tomu i to, že jsme byli jinde než ostatní a ani jsme neměli možnost se nějak rozptylovat. Kolem nás byli jen samí důchodci, vždyť trenér tam byl skoro nejmladší,“ rýpl si Bába v dobrém do svého čtyřiašedesátiletého kouče.

Odříkání však nese ovoce. Hned v prvním závodě, minulý čtvrtek na Ostravské laťce, totiž skočil požadovaný limit pro HME, který má hodnotu 226 cm. „Měl jsem ale i na víc, 230 cm mi spadlo velmi lehce,“ litoval Bába, který už vzhlíží k dalším příležitostem k posunutí letošního maxima. Ty má již tento týden, kdy se představí na mítincích Moravské výškařské tour v Třinci a v oblíbených Hustopečích. „Je tam pružná podlaha, kope to a když je forma, dá se skočit i vysoko. Navíc tam bude špičková konkurence a nebudu na vyšších výškách sám,“ říká.

Další závody Bába plánuje v první dekádě února, jsou jím mítinky nově založeného seriálu Czech High Jump Grand Prix v Brně (Alfa Helicopter Brněnská laťka) a Praze (Novinářská laťka). Jeho jediným startem v zahraničí bude pravděpodobně Pedros cup v Bydhošti. „Není důvod víc cestovat, když u nás máme tak skvělé mítinky,“ libuje si Bába.

Adam Pražák

Vytisknout