přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

17. března 2004, 21:25

Bába a Ščerbová zahájí přípravu na léto na Kanárech

Přesně po roce se čeští reprezentanti Jaroslav Bába a Denisa Ščerbová vracejí na ostrov Lanzarotte na Kanárských ostrovech.Foto: Josef Čech
Ve známém středisku La Santa stráví vítkovičtí atleti dva poslední březnové týdny. „Toto místo se nám pro přípravu osvědčilo, jsou tam dobré tréninkové podmínky. Na stadionu je kvalitní travnatá plocha, pouze tam postrádám písčitou pláž pro běhání,“ zhodnotil středisko trenér výškaře Jaroslava Báby a dálkařky Ščerbové Aleš Duda. Oba jeho svěřence na Kanárských ostrovech čeká kondiční příprava. „Následující dva týdny před sebou máme vlastně jen honění kondice. Příprava se bude skládat z běhání, posilování, trénování odrazů. Zatím zkrátka takové obecné prvky,“ přiblížil Duda a pokračoval svým dlouhodobým plánem: „specializovanou část přípravy zvolna zahájíme po návratu domů, plně se jí budeme věnovat na květnovém soustředění v maďarské Tatě.“
Do Maďarska odcestují účastníci letošního halového MS 1. května, návrat plánují o čtrnáct dní později. Denisa Ščerbová by už ve druhé polovině května měla absolvovat první starty, bude se cíleně připravovat na účast na juniorském mistrovství světa v italském Grosettu, které se koná od 13. do 18. července. „Jarda začne závodit až v červnu, všechno směřujeme k olympijským hrám, které jsou až na konci srpna,“ doplnil Duda.  

Druhou polovinu března bude na Lanzarotte trávit spousta českých atletů. Už před dvěma týdny zde zahájil přípravu vícebojař Tomáš Dvořák, později se připojila Šárka Kašpárková, Lucie Komrsková a tréninková skupina Pavla Berana. Ve čtvrtek 18. března do střediska La Santa odcestují vedle Báby a Ščerbové svěřenkyně trenérky Jany Jílkové z USK Praha. „Těší mě hlavně účast Lucky Komrskové, která bude dělat Denise výborný sparing. Domlouvali jsme se s jejím trenérem Pavlem Slukou, abychom tréninky koncipovali podobně. Určitě tato spolupráce bude motivačně dobrá pro obě dálkařky. Holky spolu pravděpodobně budou také spát v bungalovu,“ uvedl Aleš Duda.

Další významnou lokalitou, kde pravidelně absolvuje přípravu řada českých reprezentantů, je Jihoafrická republika. Už třetí měsíc tráví v oblíbeném středisku Potchefstroom světový rekordman Jan Železný, další oštěpař Miroslav Guzdek zavítal na jih Afriky začátkem února. Příští víkend do Potchefstroomu odcestuje tréninková skupina Dalibora Kupky ve složení Roman Šebrle, Jiří Mužík a Štěpán Tesařík.

Tomáš Klement

Vytisknout