Bába a Rosolová bojovali o diamanty

neděle 5. června 2016
Šestý podnik Diamantové ligy se odehrál v britském Birminghamu. O co nejlepší výsledek usilovali i výškař Jaroslav Bába a překážkářka Denisa Rosolová.

Jaroslav Bába obsadil mezi výškaři páté místo, když si vylepšil sezónní maximum na 226 centimetrů a získal dva diamantové body. Vítězem se stal Katařan Mutaz Essa Barshim, jenž po dosavadních nevýrazných startech ukázal svou sílu, když se posunul do čela světových tabulek výkonem 237 centimetrů. Důstojným soupeřem mu byl Američan Erik Kynard (235). Na pomyslné stupně vítězů se vešel ještě Číňan Guowei Zhang (232).

Do první dráhy závodu na 400 metrů překážek žen nastoupila Denisa Rosolová. Nakonec doběhla na osmém místě v čase 56.50, čímž si vylepšila výkon sezóny. „První dráha mi až tak nevadila, ale v závěru nebylo kde brát. Na druhou stranu jsem ráda, že jsem se to nebála rozběhnout i když vím, že na tom nejsem nejlépe. Hlava to nevzdává, což je dobře směrem k mistrovství Evropy a olympijským hrám, kde bude moje forma jistě lepší. Teď musíme zjistit, kde je příčina mého náhlého výkonnostního pádu,“ řekla svěřenkyně trenérky Blažkové. Strhující souboj o vítězství svedla Američanka Cassanda Tateová z domácí Eilidh Doylovou. Obě proběhly cílem v čase 54.57. Tisíciny rozhodly o triumfu Tateové. Třetí byla další zástupkyně Spojených států Georganne Molinová (54.63).

Letos poprvé byla pokořena na patnáctistovce mužů hranice 3:30 a tento počin nemá na svědomí nikdo jiný než keňský mistr světa Asbel Kiprop, který svým soupeřům nedal nejmenší šanci a proběhl vítězně cílem za 3:29.33, což je nejlepší světový letošní čas i rekord mítinku. S odstupem byl druhý Maročan Abdelaati Iguider (3:33.10). Pro čtyři body za třetí místo si doběhl Novozélanďan Nick Willis (3:34.29).

Jedním z vrcholů mítinku byl závod na 3000 metrů mužů, kde se domácí hvězda Mo Farah pokoušel o pokoření národního rekordu a útok to byl nakonec úspěšný. Farah zaběhl čas 7:32.62, čímž se také dostal do čela letošních světových tabulek. Za ním se seřadili Keňané Mathew Kiptanui (7:44.16) a Hillary Maiyo (7:44.94).

Nejlepší letošní světový výkon roku předvedla v tyči Kubánka Yarisley Silvaová, která překonala laťku ve výšce 484 centimetrů. Následně se ještě pokoušela o vylepšení svého kontinentálního rekordu, ale na 492 již úspěšná nebyla. Druhým místem si pojistila vedení v seriálu Řekyně Katerina Stefanídiová. Navíc výkon 477 centimetrů je pro ni novým osobním maximem. Stejnou hodnotu zdolala i třetí Švýcarka Nicole Büchlerová.

Velké sólo běžel na mužském stýplu Keňan Conseslus Kipruto, který útočil na hranici osmi minut, což se mu o pouhých dvanáct setin nepovedlo. Přesto je čas 8:00.12 nejrychlejším letošním světovým stýplem a také rekordem mítinku. Na druhém a třetím místě doběhli další Keňané Paul Kipsiele Koech (8:10.19) a Barnabas Kiypego (8:14.74).

V Birminghamu se závodilo kromě trojky i v další neolympijské běžecké disciplíně a obsazení bylo hvězdné. Mužský závod na 600 metrů se stal kořistí Keňana Davida Rudishy, který si celý závod odtáhnul a proběhl cílem v novém kontinentálním rekordu i historickém maximu Diamantové ligy 1:13.10. Pro evropský rekord na této distanci si doběhl Francouz Pierre-Ambroise Bosse (1:13.21).

Na třetí pokus se dočkala triumfu v letošní Diamantové lize půlkařka Francine Niyonsabaová z Burundi, která vylepšila rekord mítinku na 1:56.92. Pro nový osobák si doběhla druhá Francouzka Renelle Lamoteová (1:58.01), třetí byla Kanaďanka Melissa Bishopová (1:58.48).

Famózní formu potvrdila na stovce překážek dalším historickým maximem mítinku 12.46 Američanka Kendra Harrisonová. Dominanci Spojených států v této disciplíně potvrdila i druhá Brianna Rollinsová (12.57) a třetí Kristin Castlinová (12.75).

Nejrychlejší závěrečnou rovinku předvedl na hladké čtvrtce Grenaďan Kirani James a připsal si další plný bodový zisk za čas 44.23. Oproti minulým startům si o jednu příčku polepšil druhý Isaac Makwala z Botswany (44.97). Pod pětačtyřicet vteřin se již nedostal třetí Američan Vernon Norwood (45.08).

V dálkařském sektoru to byl tentokrát den Američanů. Zvítězil Marquise Goodwin, který dolétl na 842 centimetrů před krajanem Michaelem Hartfieldem (829) a Australanem Fabricem Lapierrem (821).

Jedna velká série skončila v trojskoku. Kolumbijská suverénka této disciplíny Caterine Ibargüenová byla po více než dvou letech poražena, když skončila druhá za 14.56. Její přemožitelkou se stala Olga Rypakovová z Kazachstánu, která vyhrála výkonem 14.61. Nové sezónní maximum 14.40 vyneslo třetí místo Ukrajince Olze Saladuhové.

Na vítěznou vlnu se vrátil polský diskař Piotr Malachowski, který opanoval závod v Birminghamu hodem dlouhým 67.50. V průběhu sezóny se zlepšuje při svém návratu dnes druhý Robert Harting z Německa (65.97). Třetí skončil další Polák Robert Urbanek (64.12).

Na start stovky mužů se dlouho čekalo, jelikož byli hned dva borci diskvalifikováni za předčasný start (Churandy Martina a Aaron Brown). Následně se však diváci dočkali dramatického souboje. Hned tři sprinteři se vešli do dvou setin. Nejrychlejší byl nestárnoucí Kim Collins, který proběhl cílem za 10.11. Ve stejném čase finišoval i druhý Američan Mike Rodgers. Třetí Chijindu Ujah z Velké Británie zaběhl 10.12.

Ve stejné disciplíně žen prolétla cílem jako první Američanka English Gardnerová (11.02) před Nizozemkou Dafne Schippersovou (11.09) a Tiannou Bartolettovou (11.11).

Vítězkou hladké čtvrtky žen se stala Francouzka Floria Gueiová, která si vylepšila osobní maximum na 50.84 a porazila zkušenou Jamajčanku Christine Dayovou (51.09). Třetí doběhla trošku překvapivě Australanka Morgan Mitchellová (51.25).

V oštěpu žen hodila nejdále Lotyška Madana Palameiková, která si vylepšila sezónní výkon na 65.68. Druhé místo patří Australance Kathnyn Mitchellové (63.93) a třetí byla Němka Linda Stahlová (61.62).

V koulařském sektoru tentokrát kralovala Američanka Tia Brooksová, když si vylepšila osobák na 19.73 a porazila vedoucí ženu seriálu Novozélanďanku Valerii Adamsovou (19.63). Třetí příčku obsadila Cleopatra Borelová z Trinidadu a Tobaga (18.78).

Petr Jelínek, foto: J. Kucharčík