přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

26. května 2011, 14:58

Baara čeká obhajoba v silné konkurenci

Pražské stadiony jsou nejčastějšími hostiteli mistrovství vícebojařů, tentokrát je přivítá Slavia. Od zítřka do neděle zde budou bojovat všechny věkové kategorie, od dospělých po mladší žactvo.

Desetiboj mužů slibuje napínavou podívanou. „Hrát se bude o mnohé, o nominaci na mistrovství Evropy v Ostravě, do Evropského poháru a účast na kladenském mítinku,“ vypočítává šéftrenér ČAS Tomáš Dvořák. Navíc může reprezentační kouč kvitovat, že z domácí špičky chybí pouze halový šampion Roman Šebrle, aktuálně zraněný by ale nejspíš stejně startoval v Götzisu, kde před deseti lety překonal stále platný světový rekord.

V Edenu bude titul ze Staré Boleslavi obhajovat Pavel Baar. V 27 letech nejstarší závodník soutěže bude vzhledem ke konkurenci považovat za úspěch jakoukoli medaili. „První závody ukázaly, že na tom nejsem špatně,“ uvedl tahoun prvoligového družstva mateřské Litomyšle. „Zapracoval jsem na překážkách a i rychlostně se cítím silnější, v hale to ještě bylo takové neučesané. Počasí je vždy nevyzpytatelné, ale já věřím, že bude hezky. Jdu do každého víceboje s cílem vylepšit si osobák, teď to beru jako takové kvalitní rozzávodění,“ přiblížil Baar, který by rád zaútočil za tři týdny při TNT-Fortuna mítinku v Kladně na osm tisíc, mírnější limit pro MS. „Na Slavii jsem závodil jen jednou a už je to delší dobu. Je jedině dobře, že je tam nový povrch,“ dodal svěřenec trenérů Ptáčníka a Goroškova.

Jako hlavní soupeře vidí Baar Adama Nejedlého, kterého při zisku loňského titulu porazil pouze o 36 bodů, svého kolegu ze skupiny Františka Staňka, jemuž výborně vyšlo halové MČR v sedmiboji, a Adama Sebastiana Helceleta, před rokem šampiona mezi juniory v rekordu mistrovství. Ve výčtu adeptů na nejvyšší pozice by neměl chybět ani devátý z MS do 19 let v Monctonu Michal Štefek. On a Helcelet budou usilovat o nominaci na ostravské ME, potřebují k tomu v sobotu a neděli nastřádat více než 7300 bodů. Mezi okruh favoritů zahrňme ještě i předloňského šampiona Davida Sazimu, který se vrací po zranění.

Významné oslabení postihlo sedmiboj žen. Kvůli zdravotním problémům budeme postrádat českou rekordmanku Elišku Klučinovou, obhájkyni Kateřině Cachové bylo umožněno startovat v Götzisu. Jednoznačnou favoritku proto hledejme v Janě Korešové, pro vícenásobnou šampionku z haly je to veliká šance na premiérový titul pod otevřeným nebem. „Je to pro mě letos teprve druhý závod, tak uvidíme, co z toho bude. Rozhodně si nedávám nějaký výkonnostní cíl,“ uvedla svěřenkyně Martiny Blažkové. „Bude záležet, jak se poperu s výškou, ale věřím, že to bude dobré. Hlavně doufám, že nebude pršet,“ dodala Korešová.

Z mládežnických kategorií si pozornost zaslouží především talentovaný junior Václav Sedlák, který už si zajistil účast na MEJ v Tallinnu na 110 metrů překážek, a dorostenec Jiří Sýkora, jenž má splněno v osmiboji IAAF na světový šampionát v Lille.

Program třídenního mistrovství začíná v pátek od 11, v sobotu od 9 a v neděli od 9.30 hodin. Podrobný časový pořad a další informace naleznete na v rubrice Zaostřeno na.

Michal Procházka

Vytisknout