přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

20. srpna 2003, 08:09

Atlety vítá univerzitní městečko, Češi budou bydlet u Brazilců

Pravidelná autobusová linka, která lemuje jižní okraj Paříže, už několik dní nezastavuje u univerzitního městečka.

Zastávka je totiž skryta za kovovými policejními zátarasy. I v parku Montsouris, který naproti tomuto areálu leží, se procházejí policisté. Důvodem mimořádných bezpečnostní opatření je mistrovství světa v atletice, které bude v metropoli nad Seinou zahájeno v sobotu.

Univerzitní areál, v němž po zbytek roku bydlí hlavně cizinci studující v Paříži, se na dobu šampionátu proměnil v atletickou vesnici. Atleti zde podle organizátorů najdou veškeré pohodlí a také se mohou spolehnout na maximální bezpečnost. Vždyť i sportovci se již v minulosti stali oběťmi teroristů, jak dokazuje hlavně akce palestinského komanda na olympiádě v Mnichově v roce 1972, při níž zahynulo 11 izraelských sportovců.

Do atletické vesnice plné zeleně proto nesmí proniknout nikdo nepovolaný. Ke vstupu neopravňuje ani novinářská akreditace. Policisté vartují po celém obvodu areálu a hlídají i ulici, přes kterou přecházejí atleti na tréninkový stadion Charléty. Některé výpravy budou přitom střeženy ještě přísněji. "Izraelci si přivezou vlastní ochranku," uvedl Jean-Paul Pierrat, který má v organizačním výboru šampionátu na starosti atletickou vesnici.

Hlídky policistů se procházejí i po malebném parku Montsouris naproti univerzitního městečka, do něhož se někteří atleti chodí vyklusat. Dnes dopoledne tak například neunikl jejich pozornosti muž, který si na pažitu zkoušel sestavu cviků s meči. Policisté jej ale z parku nevyhnali. S bohorovným klidem si nechali vysvětlit, že se žádný atentát za použití bodné zbraně nechystá, a nechali muže cvičit dál. Meče ovšem musel schovat do futrálu.

V atletické vesnici, která byla otevřena už v pátek, by měly bydlet všechny výpravy. Podle Mezinárodní atletické federace (IAAF) by nakonec s ubytováním neměly být problémy, ačkoli se minulý týden spekulovalo o tom, že 3000 lůžek vyhrazených v areálu nepostačí. Podle posledních odhadů IAAF by počet akreditovaných účastníků měl dosáhnout zhruba 3050 lidí. "Vzhledem k tomu, že někteří odjedou brzy domů a jiní přijedou později, nemám už kvůli ubytování žádné obavy," řekl generální ředitel IAAF Pierre Weiss. Některé atletické hvězdy, jako například americký sprinter Maurice Greene či marocký mílař Hicham El Guerrouj, se navíc rozhodly bydlet o samotě v hotelu.

Některé výpravy najdou ubytování v domech, kde žijí během studií jejich krajané. Česká budova v univerzitním městečku neexistuje, a tak české atlety čeká ubytování v Brazilském domě, který byl otevřen v roce 1959 a patří ke skvostům moderní architektury. Dům s barevnými lodžiemi, který je společným projektem Le Corbusiera a brazilského architekta Lucia Costy, byl před třemi lety kompletně renovován. Čeští atleti z něj budou mít vůbec nejblíže ze všech na tréninkový stadion Charléty.

V univerzitním městečku, které se rozkládá na ploše 34 hektarů, by měli sportovci najít kompletní servis. Restaurace, kadeřnictví, pošta, banka, knihovna i kino, to vše se v poklidném areálu nachází. Přímo v jeho středu se budou moci atleti večer odreagovat při koncertech.

IAAF však už francouzským organizátorům vytkla, že všichni sportovci nenajdou ve vesnici srovnatelný komfort. Jestliže někteří se mohou těšit na samostatné pokoje s koupelnou, televizí i přípojkou na internet, jiní se budou muset spokojit se skromnějšími podmínkami. "Pokud nabízíte renovovanou vesnici, má být renovovaná pro všechny," uvedl Weiss. Podle něj úroveň ubytování v univerzitním městečku, které bylo částečně vybudovánomezi válkami a z části v 50.a 60. letech, neodpovídá tomu, co by mohli atleti očekávat v takovém městě, jako je Paříž.

Šéf vesnice Pierrat se však brání tím, že byly provedeny dočasné úpravy tak, aby v nejskromnějších domech vycházela jedna sprcha maximálně na čtyři lidi. Organizační výbor přitom přišla atletická vesnice celkem na dva miliony eur (62 milionů korun).

Jestliže kvůli ubytování si už organizátoři vyslechli své, s dopravou atletů na Stade de France, kde se bude šampionát odehrávat, by snad problémy být neměly. Mezi vesnicí a supermoderním stadionem totiž bude jezdit zvláštní přímá linka rychlodráhy RER, díky níž se sportovci dostanou i s chůzí na opačný konec města za půl hodiny. Ve věčně přecpané pařížské dopravě je něco takového učiněný luxus.                                      
                                                                                                   ČTK

Podrobnosti k MS 2003 v Paříži naleznete zde.