přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:27

Atlety čeká horečný víkend národních šampionátů a nominačních uzávěrek

O víkendu se uzavírá nominační období, v němž je možné plnit limity pro HMS. Poslední šanci pro atlety spojila řada zemí včetně Česka s národními šampionáty.

Nominační kritéria pro Dauhá už splnilo dvacet českých atletů a pokud všichni skutečně odcestují, je už nyní zaděláno na nejpočetnější výpravu na HMS v české historii. To číslo však nemusí být konečné, neboť se řada dalších závodníků netají ambicemi zkusit se na šampionát ještě probojovat. Poslední šanci pro ně skýtá halové MČR, které bude o víkendu v hale Otakara Jandery v pražské Stromovce. Po jeho skončení se sejde Předsednictvo ČAS a nominaci definitivně uzavře (více o HMČR zde a v sekci ZAOSTŘENO NA...).

Podobně jako Česká republika se k závěru nominace postavila drtivá většina evropských zemí a také USA, které svůj šampionát tradičně pojímá jako nominační závod. Kdo z Američanů chce do Dauhá, musí o víkendu v Albuquerque uspět, tedy umístit se na prvních dvou místech ( a navrch mít samozřejmě splněný limit). Netýká se to pouze vícebojařů, kteří jsou na HMS zváni od IAAF. Pozvánku už tak dostali Trey Hardee, Bryan Clay a Hyleas Fountainová.
Více info o šampionátu USA

Také v Rusku určí podstatnou část výpravy národní mistrovství, které v hale moskevské CSKA začíná už dnes. Podle vnitřních kritérií ruské atletické federace bude na HMS automaticky nominován vítěz (opět s podmínkou splněných kriterií IAAF) a druhé místo, které má každá ze zemí na HMS k dispozici, obsadí trenérská rada z dalších účastníků mistrovského závodu. Výjimku mají opět vícebojaři, tedy z Rusů Alexandr Pogorolev, Alexej Drozdov a Taťjana Černovové a pak hvězdy Jelena Isinbajevová a Jaroslav Rybakov. Tyčkařky a výškaři tak bojují už jen o jedno místo v nominaci.
Více info k ruskému šampionátu  
 

Adam Pražák

Vytisknout