Atletika znovu zkoumá „výhodu“ hendikepu

Atletika znovu zkoumá „výhodu“ hendikepu
Aktuality
pátek 1. srpna 2014
Dálkař Rehm, který se odráží z protézy, skočil na německém šampionátu 824 cm a překonal tak limit pro ME v Curychu. Tam jej však německý svaz nakonec nenominoval, přičemž vyzval IAAF, aby zaujala k podobným případům jasné stanovisko.

Před časem podstoupil onu misi Jihoafričan Oscar Pistorius, který se nakonec práva startovat mezi zdravými domohl. Teď dost možná čeká něco podobného Markuse Rehma. V současnosti 25letý Němec se v minulosti věnoval wakeboardingu a právě při něm si ve svých čtrnácti způsobil úraz, když se mu noha dostala do vrtule motorového člunu. Nešťastným okamžikem se rodák z Göppingenu nenechal zlomit a ke sportu se, byť jako hedikepovaný, vrátil. A pustil se i do atletiky. V roce 2008 se stal členem Bayeru 04 Leverkusen, kde se mu od té doby věnuje bývalá mistryně světa v oštěpu Steffi Neriusová.

V dálce se už dvakrát stal mistrem světa mezi hendikepovanými a vyhrál i paralympiádu v Londýně. Vloni překonal skokem dlouhým 795 cm světový rekord svého postižení T44. Podobně jako před ním Pistorius však zatoužil porovnávat se i se „zdravými.“ Německý atletický svaz svolil k jeho startu na národním šampionátu, který se uskutečnil minulý víkend v Ulmu. A Rehm při něm skutečně zazářil, když skočil 824 cm. Nejenže se tak stal národním šampionem, když porazil i mistra Evropy Reiffa, ale pokořil i nominační hranici pro ME v Curychu.

Výkon si vysloužil nejen oslavy Rehmova umu a nezdolnosti, ale také jisté rozpaky. Podobně jako dříve u Pistoria, i tentokrát vznikly pochybnosti, zda jeho hendikep není pro dálku spíše výhodou, zvláště když se Rehm s pružné protézy odráží. „Viditelně ho ta protéza zvýhodňuje. Je zjevné, že s ní má nohu v kotníku asi o patnáct centimetrů delší než ostatní,“ nechal se slyšet např. Sebastian Bayer, dvojnásobný mistr Evropy, jenž byl v Ulmu až pátý. Také z biomechanické analýzy vyplynulo, že ačkoliv byl Rehm ve srovnání se svými „osmimetrovými“ kolegy výrazně pomalejší při rozběhu, po odrazu je svojí rychlostí naopak předčil…  

Rehm, který pracuje jako ortopedický technik, se zvýhodněn necítí. „Protéza mi jen nahrazuje to, o co jsem přišel. Ale ty námitky chápu. Vždyť i já chci v zájmu všech atletů mít jasno, jestli protézy přinášejí nějakou výhodu, nebo spíš nevýhodu,“ nechal se slyšet a povzdechl si, že se vše řeší až nyní, kdy splnil limit na ME.

Tam nakonec nepojede, neboť se německý svaz rozhodl tváří v tvář pochybnostem Rehma do Curychu nevyslat. Žádá však po IAAF, aby ve věci udělal jasno. „Mělo by být jednou provždy dáno, jak vlastně znějí pravidla,“ prohlásil německý svazový šéf Clemmens Prokop.

Adam Pražák