přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:27

Atletika pro děti se slibně rozbíhá

Dlouhodobý projekt ČAS na podporu přípravek a předpřípravek nese první hmatatelné plody. Počátkem týdne byla do oddílů zahájena distribuce metodické příručky.

Příručka s názvem Atletika pro děti je věnovaná metodice přípravy nejmladších dětí a je postavena na bázi vkládaných listů, které lze průběžně doplňovat. Tematicky je rozdělena na tři části podle věkových kategorií. „V současnosti je zcela hotový díl Atletické hrátky, který je určen pro děti ve věku 8-9 let, u části Atletika se zvířátky pro ty nejmenší děti od pěti let je třeba ještě doplnit návod k používání pomůcek, a díl Atletická přípravka pro děti ve věku 10-11 let zatím chybí úplně. Dá se tedy říci, že máme příručku hotovou z poloviny. Zbytek dopracujeme v průběhu letošního roku,“ říká svazová trenérka mládeže Iveta Rudová a věří,  že metodika obsažená v příručce pomůže zkvalitnit sportovní přípravu malých atletů v již zavedených přípravkách nebo se stane vodítkem k založení přípravky nové. Na jeden výtisk příručky zdarma má nárok každý oddíl,  vyzvednout si ho lze na sekretariátu ČAS nebo při mládežnických šampionátech (více o tom zde).

desky.JPG

Příručka Atletika pro děti je jednou z dílčích částí dlouhodobého projektu Českého atletického svazu na podporu přípravek a předpřípravek v oddílech a klubech. K tématu již dříve vydalo nakladatelství Olympia ve spolupráci s ČAS knihu „Atletika pro děti, jejich rodiče, učitele a trenéry“ autorského dua Aleš Kaplan a Natálie Válková (více zde). Dále byly pro projekt vyvinuty speciální pomůcky, které mají trenérům v přípravě dětí pomoci. „V současnosti je po republice asi padesát sad pomůcek, k zapůjčení jsou třeba na každém krajském atletickém svazu,“ říká k tomu Rudová. 

V běhu jsou již také školení trenérů a pomoc chce ČAS nabídnout i při propagaci přípravek třeba grafickým návrhem letáku, který si bude moci kdokoliv stáhnout z webových stránek. Pak stačí jen vyplnit místo a čas náboru a pověsit např. do školek nebo škol.

„Zavedením školek získáme budoucí atletické nadšence. Ať už u atletiky zůstanou nebo se jí budou věnovat pouze rekreačně, my jim ukážeme přirozenou cestu ke sportu. A tím doufám předejdeme i tomu, aby se v pozdějším problematickém věku ubíraly jejich další kroky špatným směrem,“ věří  předseda ČAS Libor Varhaník.


Záměrem ČAS je získat pro projekt Atletika pro děti také podporu ze strany krajských zastupitelstev, přičemž jako první začala jednání s Ústeckým krajem. Prvotní ohlasy jsou slibné. "Projekt, který prezentovala paní Fibingerová s panem Varhaníkem. mě doslova dostal...Osobně si myslím, že pro počátek by to ani nemělo stát mnoho peněz, které jsou dnes alfou i omegou sportování dětí. Důležité je, že Ústecký kraj projevil zájem a jsem ochoten odboru školství v tom maximálně pomáhat," citovaly Haló noviny předsedu výboru pro výchovu, vzdělání a zaměstnanost krajského zastupitelstva Oldřicha Bubeníčka.    

Adam Pražák

Vytisknout