přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

25. září 2010, 15:53

Atletika pro děti má za sebou úspěšnou premiérovou sezonu

V Kladně se za účasti patronů Špotákové, Železného a Dvořáka uzavřel seriál doprovodných akcí, který ČAS pořádal na podporu svého projektu Atletika pro děti. Dosavadní bilance je, v souladu s hostitelským městem, více než „kladná“.

Prosluněné páteční odpoledne přilákalo do areálu Sletiště více než šest stovek sportování chtivých ratolestí. S nástrahami osmi disciplín, speciálně přizpůsobených pro projekt Atletika pro děti, se potýkali jak předškoláci, z nichž někteří ještě cumlali dudlíky, tak již vzrostlejší  mladíci a slečny s praxí z prvního stupně základních škol.  Celé tři hodiny, po které se akce konala, se pilně soutěžilo a na disciplíny se často stály mnohametrové fronty. Závěrečný díl seriálu doprovodných akcí na podporu projektu, který má za cíl přivést děti ke sportování, se zkrátka povedl.


foto z akce: P.PražákováNejde však o žádnou výjimku. S velkým zájmem se projekt setkává od května, kdy byl poprvé oficiálně představen veřejnosti. Doprovodné akce, kterých bylo od té doby deset, přilákaly po celé republice více než čtyři tisícovky dětí. 

Tento údaj v dobrém překvapil i jednu z patronek projektu, Barboru Špotákovou. „Je na mě určitě vidět, jak jsem nadšená, kolik dětí se zúčastnilo. Každý říká, že nesportují a sedí doma u počítače, tady je ale vidět, že je to hodně na rodičích. To oni je musí vytáhnout ven,“ prohlásila  světová rekordmanka  v hodu oštěpem. „ Taková akce je ideální, protože naláká nejen děti, ale i rodiče, kteří je pak odvedou do klubů,“ souzněl s ní i její současný trenér a legenda světového oštěpu Jan Železný.

Doprovodné akce jsou však jen nejviditelnější součástí projektu, jehož záběr je mnohem širší. V současné době totiž fungují atletické přípravky či „školky“ u více než 120 oddílů a dochází na ně kolem deseti tisíc dětí v rozmezí  4-11 let. A protože je září měsícem náborů, toto číslo v brzké době určitě výrazně naroste.

ČAS distribuuje přípravkám zdarma metodické materiály a spolu s partnery jim poskytl již více než sto sad se speciálně vyrobenými pomůckami na rozvoj základních atletických dovedností. Jejich popularita mezi dětmi i trenéry je značná a kladně je zhodnotila i patronka Špotáková:  „Myslím, že sady jsou pro děti skvělé, a byla bych ráda, kdyby se ještě více rozšířili třeba do škol, sokoloven,“ prohlásila. 

Svaz je aktivní i co se týče vzdělávání trenérů. Za tři čtvrtě roku jich bylo na problematiku sportujících dětí vyškoleno přes 200, další velký seminář proběhne za dva týdny. „ Máme širokou základnu malých dětí ale je důležité, aby potkaly ty správné lidi, kteří je u toho udrží,“  řekl k tomu současný šéftrenér ČAS Tomáš Dvořák.

Adam Pražák

Vytisknout