přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

10. září 2010, 16:13

Atletika o víkendu

Přehled hlavních atletických akcí chystaných na následující víkendové dny. Je mezi nimi národní šampionát žactva, mezistátní utkání kategorie do 23 let a završení sezony PIM večerními závody na 5 a 10 km.

Přestože se léto viditelně přehouplo do podzimu, atletické ovály zdaleka ještě neosiřely. Čile závodit se tak bude o víkendu například na stadionu v pražském Edenu, kam se sjedou nejlepší žáci z celé republiky, aby se mezi sebou poměřili o mistrovské tituly. Soutěže budou probíhat v sobotu od 13ti a v neděli od 10ti hodin. Více o šampionátu v sekci ZAOSTŘENO NA... nebo v Tématu týdne.

Reprezentační výběr závodníků mladších 23 let zamířil do slovinského Celje, aby se zde zítra v mezistátním trojutkání poměřil s domácími soupeři a týmem Maďarska. Jaké jsou vyhlídky podle vedoucího výpravy? „Šance jsou otevřené pro všechny zúčastněné. Hodně bude záležet, v jakých sestavách soupeři nastoupí. My se budeme spoléhat hlavně na silné vrhače, ať už oštěpaře Petra Frydrycha s Jakubem Vadlejchem nebo kladivářky Terezu Královou a Kateřinu Šafránkovou. Pokusíme se vyhrát a věřím, že to tak i dopadne,“ prohlásil zástupce šéftrenéra Tomáš Purman. Zda se jeho víra naplní, bychom měli znát v sobotu v podvečer.

To už se v pár set kilometrů  vzdálené Praze budou chystat davy běžců, aby uzavřely letošní sezonu seriálu Prague international marathon (PIM). Ženy čeká v osvětlené večerní metropoli 5 km, muže dvojnásobná trať. Na startu by neměli chybět oba obhájci – Dickson Marwa z Tanzanie a Keňanka Gladys Oterová. Mezi favoritky však je třeba řadit i Zakii Mrisho, která se může pochlubit kvalitním osobním rekordem 14:43. V reálném ohrožení tak je maximum závodu, které od roku 2002 drží výkonem 15:30 Maďarka Aniko Kalovicsová. Stejně jako v případě mužského rekordu (28:25) se ostatně významně třásl již vloni.

V poli jsou vedle Afričanů i kvalitní evropští běžci, za všechny jmenujme Poláky Adama Draczynského a Karolinu Jarzynskou. Co se týče českých běžců, jsou favority nejlepších umístění Jan Kreisinger a Petra Kamínková, zdatnými vyzyvateli by jim však měli být třeba Milan Kocourek, Martin Frei a Róbert Štefko v případě Kreisingera, či Marcela Lustigová, Ivana Sekyrová či Monika Preibischová z pohledu Kamínkové.

Jak už se stalo u seriálu PIM zvykem, očekává se rekordní účast také amatérských běžců, jejich počet by se mohl vyšplhat ke čtyřem tisícům, přičemž žen by mělo být na patnáct set. Startovní výstřel ženám by měl zaznít v 19,30 hod, muži by měli na trať vyrazit přesně o hodinu později.
Více k závodu

Na závěr jednu informaci spíše společenského rázu. Na sobotu 11. září si totiž naplánovali svatbu nyní již bývalí vynikající reprezentanti Kateřina Baďurová a Tomáš Janků
  

Adam Pražák

Vytisknout