přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. dubna 2010, 12:29

Atletika o víkendu

Co se chystá v atletickém světě v nadcházejících dnech? Připravili jsme pro vás přehled toho nejpodstatnějšího.

Domácí jedničkou víkendu je půlmaraton v Plzni, jehož součástí je letos národní šampionát. Favority na zisk titulu jsou velezkušení Róbert Štefko a Petra Kamínková, stálice to české vytrvalecké scény. Dokáže jim někdo konkurovat? Odpověď se začne formovat v neděli po 12. hodině, kdy by měl zaznít startovní výstřel. Spolu se závodníky mistrovské kategorie by se do ulic západočeské metropole měly vydat na tři stovky běžců (více o MČR v půlmaratonu v sekci ZAOSTŘENO NA...).

Zatímco sezona na dráze se v Česku rozjíždí pomalu a nesměle, v jiných zeměpisných šířkách již běží. Týká se to třeba USA, kde se o víkendu chystá závodit řada hvězd, nevyjímaje tu největší z největších - Usaina Bolta. Jeden z nejobletovanějších sportovců světa by se měl v sobotu jako člen jedné z jamajských štafet na 4x100 m postavit americkým vyzyvatelům v rámci 116. ročníku Penn Relays v Philadelphii a pokusit se o teprve druhou porážku domácích borců za posledních 11 let. Zatímco Bolt se podle všeho postaví na start spolu se svými parťáky ze skupiny Glenna Millse, za Američany budou závodit Crawford, Dix, Patton a Rodgers. Počítat se však musí i s další jamajskou štafetou, za níž patrně nastoupí svěřenci Stephen Francise (ovšem bez Powella, který dokončil poslední závod v Kingstonu v křečích), stejně jako se sprintery z Trinidadu, v jejichž řadách by měli být medailisté z MS Thompson a Burns. Zajímavé souboje a možná i časy se očekávají i v ostatních štafetových závodech, ať už zmíníme ženských 4x100 m, kde se čeká podobně jako u mužů souboj mezi domácími a jamajskými hvězdami, tak obě dlouhé štafety, kde se to známými jmény také jenom hemží.
webové stránky mítinku

Pro to, abychom se vydali za dalšími, nemusíme opouštět hranice USA. V Des Moines ve státě Iowa se koná 101. ročník Drake Relays, kde by se měla hvězda posledních HMS, překážkářka Lolo Jonesová, utkat mj. s Perdittou Felicienovou, Damu Cherryovou či Vonette Dixonovou. Nabité jsou však i další disciplíny: Bernard Lagat slibuje rychlou míli a Christian Cantwell zase daleké vrhy koulí, o čemž svědčí i jeho rekord mítinku z roku 2006, který má hodnotu 22.10 m.
stránky mítinku

Mimo americký kontinent je hlavním závodem na dráze mítink kategorie IAAF World Challenge v Dakaru, jehož součástí je i první závod kladivářského seriálu, tedy aspoň pro kategorii žen, neboť muži-kladiváři si na svou premiéru musejí počkat až na 8. května do Ósaky. Co se týče soutěže v Senegalu, je hlavní pozornost upřena na Polku Anitu Wlodarczykovou, která bude závodit poprvé od loňského MS v Berlíně, kde získala titul a navíc hodila světový rekord. Dalším tahákem organizátorů je pak jihoafrický půlkař Mbulaeni Mulaudzí, který je stejně jako Wlodarczyková světovým šampionem z Berlína.  Prolog mítinku obstará páteční soutěž ve vrhu koulí.
stránky IAAF world challenge

V neděli se pak v Londýně koná jeden z nejslavnějších maratonů světa. Organizátorům značně zkomplikovala život aktivita islandské sopky pod ledovcem Eyjafjallajökull a s ní spojená omezení v letecké dopravě nad Evropou. Aby dopravili své hvězdy na start, museli vynaložit 150  tisíc liber (asi 4,4 milionu korun) navíc oproti původním plánům. Přesto museli někteří běžci absolvovat pravé cestovatelské martyrium. Druhá nejlepší žena loňského ročníku, Britka Mara Yamauchiová, tak strávila na cestě z přípravného kempu v Novém Mexiku do Londýna plných šest dní, když se přes Denver, New Jersey dostala do Lisabonu, odkud jela 6 hodin taxíkem do Madridu, kde se však nedostala do letadla směr Anglie a musela ve vypůjčeném voze dojet až na francouzské pobřeží, kde si ji organizátoři vyzvedli. Bude jistě zajímavé, jakého výkonu bude po takovéto „štrapáci“ schopna, zvlášť když ji opět čeká konkurence Němky Iriny Mikitěnkové.   
Dva dny strávil na cestě i obhájce loňského prvenství Sammy Wanjiru z Keni, který  absolvoval cestu z Nairobi přes Eritreu, Džibutsko, Egypt a Španělsko, přičemž leteckým speciál vyslaný organizátory nabíral po cestě jeho africké konkurenty. „Jsem hrozně unavený. Trochu se obávám, jak budu připravený. Ze všeho nejvíc se teď potřebuji pořádně prospat, pak se uvidí, jak na tom budu," řekl keňský favorit po příletu.
stránky závodu

To podstatné, co se o víkendu stane, se pro vás pokusíme na atletika.cz zachytit.

Adam Pražák

Vytisknout