přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

25. června 2010, 12:29

Atletika nepolevuje v tempu, čeká nás další nabitý víkend

Přehled nejvýznamnějších atletických událostí pro následující dny. Prim hrají vícebojařské evropské poháry, domácí šampionát mládeže, olomoucký půlmaraton a četné mítinky.

České vícebojaře čeká o víkendu souboj s evropskými konkurenty. Obtížnější úlohu mají ženy, které vloni postoupily do nejvyššího patra EP, Superligy, a v Tallinnu je čekají soupeřky z Ukrajiny, Ruska, Velké Británie, Polska, Francie, Švédska a domácí Estonky. Český prapor ponesou Eliška Klučinová, Jana Korešová, Kateřina Cachová a Lucie Ondrashková (oficiální stránky Superligy EP).
Muži zamířili do Hengela, kde se pokusí ve složení Pavel Baar, Adam Nejedlý, František Staněk a Jaroslav Hedvičák uspět v konkurenci soupeřů z Maďarska, Rumunska, Velké Británie, Itálie, Polska,Švýcarska a domácího Nizozemska (oficiální stránky I. ligy EP).
Soutěže v obou skupinách končí v neděli okolo 20. hodiny.

V Táboře se o víkendu koná domácí šampionát juniorů a dorostu. Vedle republikových titulů je pro závodníky v nabídce i jedna z posledních možností, jak se ještě nominovat na MSJ v kanadském Monctonu. Závody začínají již v pátek v podvečer chůzí a kladivem, konec je plánován na neděli po 15. hodině (více o šampionátu v článku Tahákem „gigantu“ v Táboře rekordman Maslák nebo v sekci ZAOSTŘENO NA...).  

O razantní vstup do rodiny prestižních běhů mimo dráhu se pokusí v Olomouci, kde má v sobotu premiéru večerní půlmaraton. Patronkou a současně jednou z favoritek ženského závodu je česká královna silnice i dráhy Petra Kamínková, pro níž je hanácká metropole domovem a tak může podél trati čekat mohutnou podporu (více informací o Volkswagen olomouckém půlmaratonu zde). 

Podle kategorizace je nejvýznamnějším víkendovým mítinkem sobotní Memoriál bratrů Znamenských v Žukovském, který je zařazený do IAAF World Challenge. Hlavní očekávání jsou směřována k domácím ruským atletům, kteří by zde měli v souboji se zahraničními vyzyvateli projevit svou sílu. Ať už jsou to půlkaři Borzakovskij či Savinovová nebo vracející se výškař Silnov a také Lebeděvová, která se představí v dálce. Z českých borců evidujeme ve startovní listině Jaroslava Bábu (stránky mítinku zde).
 
V bulharské Sofii se také v sobotu uskuteční mítink zařazený do evropského okruhu. Míří tam mj. česká štafeta ve složení Libor Žilka, Petr Szetei, Jan Veleba a Jiří Vojtík, aby se pokusila zaútočit na limit pro ME. 

Další Češi by se měli představit týž den v německé Bochumi, ve startovní listině figurují překážkáři Petr Svoboda, Martin Mazáč a Lucie Škrobáková, na hladké stovce by se měla představit Kateřina Čechová (stránky mítinku zde).

K doplnění celkového obrazu nabitého víkendu zmiňme ještě šampionáty sprinterských velmocí – USA a Jamajky.

Adam Pražák

Vytisknout