přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

18. července 2011, 18:33

Atletika mimo Ostravu

V následujícím přehledu se podíváme na zajímavosti odjinud ze světa: od Bábova startu přes šampionát CAC, vícebojařskou challenge, keňskou kvalifikaci až po návrat Isinbajevové při jednom ze dvou mítinků evropského okruhu.

EBERSTADT (Německo, sobota a neděle): V deštivých podmínkách se včera podařilo pouze dvěma skokanům překonat 224 cm. Z vítězství se díky čistšímu zápisu radoval Ivan Uchov před Jaroslavem Bábou. Nejlepší z výškařů na 220 byl Řek Baniotis.
Ženy měly soutěž o den dříve za lepších podmínek a na výsledcích to je znát, i když ani tady nepadla významná, dvoumetrová hranice. Sice až v rozeskakování, přesto musela Blanka Vlašičová strávit další porážku, v duelu na 199 ji předčila Světlana Školinová. Chorvatka zapsala nejlépe o dva cm méně, v pořadí třetí Doreen Amataová, rovněž známá českému publiku z moravské tour, vyrovnala nigerijský rekord 195.

MAYAGUEZ (Portoriko, pátek až neděle): Šampionát Střední Ameriky a Karibiku ovládla Jamajka s medailovým účtem 10 zlatých a bronzových a 6 stříbrných, před Mexikem (7-6-7) a Trinidadem a Tobagem (6-3-5), aspoň jednu medaili pak získalo 17 zemí. Nebyly to jen závody druhého sledu, i když opravdu výrazný výkon k vidění nebyl.
Nicméně třeba někdejší mistr světa Kim Collins pomohl štafetě 4x100 metrů k bronzu a národnímu rekordu Svatého Kryštofa a Nevise 39.07 za vítěznou Jamajkou (38.81) v sestavě L. Clarke, Lee, Young, O. Bailey. Další legenda minulosti Felix Sánchez zase vybojoval pro Dominikánskou republiku stříbro (49.41) za jamajským Lefordem Greenem (49.03), když neuspěl domácí favorit Javier Culson, v cíli až čtvrtý.

RATINGEN (Německo, sobota a neděle): Vícebojařský seriál IAAF pokračoval u našich západních sousedů. Výsledkově jej ozdobil Alžířan Larbi Bouraada, jenž složil africký rekord 8302 bodů. V pořadí jej následovali domácí desetibojaři Rico Freimuth v osobním rekordu 8287 a Pascal Behrenbruch (8232). Přes osm tisíc se dostali ještě Willem Coertzen (8095) a Carlos Chinin (8045), Jihoafričana i Brazilce známe z letošního Kladna. Původně zde měl startovat i Roman Šebrle, nakonec se vydá bojovat o limit na francouzský šampionát v městě Albi za čtrnáct dní.
Soutěž žen opanovala třetím výkonem roku 6663 Němka Jennifer Oeserová. Lotyška Aiga Grabusteová, která stejně jako Coertzen či Chinin závodila v červnu na TNT-Fortuna, složila osobní rekord 6507. Lili Schwarzkopfová (6380), Nizozemka Remona Fransenová (OR 6198) a ještě další půltucet závodnic překonalo šestitisícovou hranici.

NAIROBI (Keňa, sobota): Šampionát východoafrické běžecké velmoci přinesl výkon roku na patnáctistovce zásluhou Silase Kiplagata, jenž zapsal 3:31.39 před olympijským šampionem Asbelem Kipropem a Danielem Kipchirchirem Komenem. Vzápětí po své kvalifikaci Keňa ohlásila předběžné složení svého týmu pro MS v Tegu. Ta nejzvučnější jména v sestavě v čele se světovým rekordmanem Davidem Rudishou v sestavě nechybí. Pro ty, kteří sledují snažení Paula Kipsiele Koeche, pak už není překvapivý ani další nezdařený pokus o nominaci tohoto mítinkového specialisty. Seznam jmen naleznete zde.

HEUSDEN (Belgie, sobota): Mítink „Noc s atletikou“ zařazený do úrovně „Premium“ Evropské atletiky přivítal dlouho očekávaný návrat světové rekordmanky Jeleny Isinbajevové. Ruská šampionka si v dešti poradila napoprvé se 450 i 460 centimetry, nad její síly byla laťka až o decimetr výš. Ovšem ze soutěže odešla vítězně, když nejblíže jí byla Němka Karolin Carolin Hingstová, která zdolala stejně jako Isinbajevová 460, ale napotřetí. Na někdejší atletickou star se nyní můžou už záhy těšit v italském letovisku Lignano, kam zamířila na zítřejší mítink.
V Heusdenu se také představila také trojice českých atletek. Na třetí místo dosáhla v trojskoku Kateřina Líbalová (12.52, +1.4 m/s), pátou příčku obsadila diskařka Eliška Staňková s 55.29, osmá pozice patřila na bězvětrné stovce Kateřině Čechové za 11.50 (v rozběhu 11.48, +1.3).

PADOVA (Itálie, neděle): 25. ročník městského mítinku zařazeného do nižšího evropského seriálu úrovně „Classic“ přinesl nejvýraznější výkon na půlce, kterou vyhrála za 1:58.91 Yuneisy Santiustiová, Kubánka žijící v Itálii. Výsledek Jamajčana Nesty Cartera na stovce 10.10 by nebyl nic zázračného, kdyby však větroměr neukázal „proťák“ o síle 1.6 m/s. Ani čas 13.26 (-0.5) světového rekordmana Dayrona Roblese na stodesítce nepatří vysoko do statistik sezony ani jeho osobních, Kubánec však prodloužil svou vítěznou šňůru na tucet finálových závodů v řadě.

S využitím EME News

Michal Procházka

Vytisknout