přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:27

Atletičtí Oskaři: kategorie režie

V nominacích Atletických Oskarů se dostáváme k jedné z nejprestižnějších kategorií. Kdo zaujal v umném splétání či zaplétání všelikých dějů?

1. Jihoafrická atletická asociace
Značně kontroverznímu případu půlkařky Caster Semenyaové se přes veškerou snahu vyhnout nelze. Nominace však nepřipadá samotné atletce (ani si to nezaslouží), ale další aktérům její kauzy. Mezi všemi z našeho pohledu vyniká její domovská asociace, která svými slovy a skutky „baví“ svět už skoro půlrok. Výsledkem jejich prohlášení, výpadů, neuskutečněných exekucí,  popelu sypaného na hlavu a dalších eskapád je, že už asi nikdo nebude schopen rozplést nitky celého případu. Inu, thriller jak má být.

2. Jamajská atletická asociace
Zdatnou konkurenci Jihoafričanům v režii událostí předvedli na MS Jamajčané. Rozdíl je jen v tom, že zatímco zástupci jihoafrické atletiky vsadili při kauze Semenyaová na dlouhodobý seriál, vyslanci ostrova reggae  koncentrovali svůj příspěvek mediálnímu dění do několika dnů. O to větší koncentraci zvratů jsme se v kauze Asafa Powell a spol. dočkali. Vzpomínáte, jak zprvu nechtěli svým hvězdám povolit start na MS, protože se nezúčastnili soustředění, o němž tvrdili že bylo povinné? Samozřejmě že nakonec povolili, ale zábavy s tím bylo dost a dost.

3. Medvěd Berlino
Tváří v tvář ad absurdum vyhnaným bafuňářským komplotům mohou působit šance osamoceného maskota MS nepatrně, při akceptování existence různých žánrů se však nepoměr stírá. Zatímco totiž oba předchozí nominovaní oscilují v tragikomické rovině s větším či menším podílem obou složek, medvěd Berlino byl při MS tvůrcem ryzí komedie v tom nejlepším slova smyslu. Jak přirozeně si podmanil Bolta a další hvězdy, to si určitě ocenění zaslouží. A že přitom nejednou nasazoval i svou (nejen tu medvědí) kůži, jeho zásluhy jenom podtrhuje. Ukázkový příklad improvizované režie v podmínkách teď a tady.        


      Všechna foto: E.Erben

Adam Pražák

Vytisknout