přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:27

Atletičtí Oskaři: kategorie nerealizovaný scénář

Třetí den nominací na atletické Oskary navazujeme nejlepším scénářem, jenž byl napsán, ovšem na jeho realizaci se zatím čeká.

Akademie atletického umění vybrala pro rok 2009 tyto tři kandidáty (v abecedním pořádku):

1. Hvězdy a pruhy vrací úder ostrovu reggae
Pod trochu krkolomným názvem se skrývá velmi svižný děj, autorský tým vedl známý showman a populární „stand up comic“ Jeremy Wariner. Trochu zmateně působí, že Američané v tomto akčním dramatu neútočí na Jamajku, ale na Berlín. A namísto moderních zbraní používají dělovou kouli, budují dřevené překážky a stavějí primitivní startovací bloky. O text projevila zájem ihned společnost USATF, avšak nepodařilo se získat potřebné finance již letos. Snímek by se tak měl natočit do dvou, popř. tří let a dějištěm by mělo být korejské Tegu, popř. britský Londýn.


Autor scénáře - foto: www.graf.cz

2. Milionářka z chatrče II
Sotva utichla sláva jedničky už se chystá její pokračování. Aby došlo k genderové vyváženosti, scénář pracuje tentokrát s dívkou, běžkyní na 800 metrů, která má překonat dlouhochvilný světový rekord Jarmily Kratochvílové. Také místo děje se změní, indický subkontinent vystřídá východní Afrika, ale autoři chtějí hlavní hrdinku přivézt i do Evropy, kde by se měly odehrát stěžejní části filmu. Není to tak úplně nerealizovaný scénář, herečka Pamela Jelitová natočila již téměř polovinu scén, letos však „chodila bosa natloukla si nosa“ a dosud se nepodařilo najít doublerku. Keňská produkce Kapsabet&Eldoret přesto věří, že film půjde do kin již v roce 2010.


Hlavní hrdinka - foto: www.graf.cz

3. Tancuj, tancuj, vykrúcaj, vykrúcaj, len si hnátu nezrúcaj
Další nepříliš povedený název, jenž není přeložitelný a lze jej tudíž použít pouze v bývalém Československu. Přitom děj je světový a taktéž herci! Scénárista zatím vystupuje pod vietnamským jménem Zlom Ila Si, ale nelze vyloučit, že se z něj vyklube nakonec autor z Českých Budějovic (tam by chtěl ostatně žít každý). Dlouhý příběh stručně: kladivářka Agnetha-Anny-Frid Wlodarczyková hodí světový rekord, při euforické radosti si zlomí nohu, soupeřka Martina, You’ve Gotta See Herašnová ji přehodí. Mezitím Wlodarczyková sleduje štafetu na 4x100 metrů, v níž Ušák Bolt zaběhne třetí světový rekord. Film už z toho asi nikdo nikdy neudělá, jenže víc se toho letos nenapsalo.

 
Jedna z hlavních postav - foto: www.graf.cz

 

Michal Procházka

Vytisknout