přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:27

Atletičtí Oskaři: herec/čka ve vedlejší roli

Tak trochu jiné hodnocení uplynulého roku ve světové atletice.

S různými bilancemi se vždy v závěru roku roztrhne pytel a mnohde působí snaha po všelikých žebříčcích ne-li zoufale, pak zcela jistě obsesivně. V redakci atletika.cz jsme se rozhodli nestát stranou a přispíváme svojí trochou do mlýna. Pro větší dosah jsme sáhli po spojení s již etablovanou cenou z filmové branže a vytvořili jejich atletickou obdobu. Až do konce roku vás tak budeme seznamovat s nominacemi, jak je v jednotlivých kategoriích sestavila samozvaná Akademie atletického umění. Vítěze nechť si pak zvolí každý sám.

Začínáme s kategorií Herec či herečka ve vedlejší roli. Proč právě s ní? Má to dva hlavní důvody. Jednak proto, že na hledání a nalézaní těch hlavních se již více či méně oprávněně pasovali jiní a  jednak proto, že právě ve vedlejší kategorii by mohly nezaslouženě zapadnout výkony, které si svou pozoruhodností s těmi hlavními určitě nezadají.

Jaké tedy nabízíme nominace?

1. Romain Mesnil – Francouzský tyčkař po letech strádání konečně pochopil, co doopravdy hýbe současným světem, a začal na potkání odhazovat své svršky a okázale vystavovat svoji nahotu. Komerční úspěch na sebe nenechal dlouho čekat a Mesnil nakonec našel spolu se zájmem médií i vytouženého sponzora. Povzbuzen úspěchem se nejspíš domníval, že by se toutéž cestou mohl dostat i dál, jenže ve finále MS zarazil jeho opakující se a tím pádem i stále trapnější vtip svým bláznivě odvážným kouskem Australan Steven Hooker. Marno naplat, striptýzové repete stačilo Mesnilovi jen na vedlejší roli.

 

2. Meseret Defarová – Etiopskou vytrvalkyni bychom za normálních okolností čekali spíše v hlavní kategorii, letošní MS však s definitivní platností prokázalo, že talentu má dostatek i na šťavnaté role poražených. Způsob, jímž zahodila závody na 5000 i 10000 m poté, když zjistila, že její aktuální forma nebude stačit na zlato, neměl na vrcholné akci roku sebemenší konkurenci. Stejně jako bohatý rejstřík výmluv, jimiž své výbuchy zastírala. Kdepak, Defarová neumí prohrávat, a právě to dělá z jejího působení ve vedlejších rolích „vděčnou“ podívanou. 


Foto: J. Kucharčík

3. Savannah Sanitaová – Zatímco Mesnil a Defarová sklouzli do kategorie „vedlejších rolí“ jaksi nedobrovolně, vrhačka z Americké Samoy je jejím plnokrevným zástupcem. Pod začátku totiž neměla větší ambice, než být na MS v Berlíně „u toho“.  Kvůli divoké kartě pro tamní federaci mohla tato vrhačka nastoupit místo toho  jen v běhu na 100 m. Že má v této disciplíně o dobrých 20 kg více než její soupeřky a osobní rekord o více než 3 sekundy pomalejší? Pokud to někomu vadilo, tak jí samotné rozhodně ne. "Vzrušující už je jen to, že můžu běžet s nejlepšími sprinterkami na světě," prohlásila odvážná Samoyanka.


Adam Pražák

Vytisknout