Atletický víkend za hranicemi

pondělí 25. února 2019
Přinášíme přehled toho nejzajímavějšího, co se o uplynulém víkendu událo na atletických závodech v zahraničí.

Clermont-Ferrand

Ve francouzském Clermont-Ferrand proběhl tradičně velmi silně obsazený tyčkařský mítink. V soutěži mužů se hned dvěma závodníkům podařilo vylepšit hodnotu letošního světového maxima. Polák Piotr Lisek i Američan Sam Kendricks shodně zdolali 593 centimetrů. Lepší zápis pak přisoudil vítězství polskému reprezentantovi. Třetí příčku obsadil Australan Kurtis Marshall, jenž zapsal 587 centimetrů.

Také v závodě žen rozhodoval o vítězce až lepší zápis. Ruska Anželika Sidorovová i Švédka Angelica Bengtssonová překonaly laťku o hodnotě 481 centimetrů. Méně oprav měla Sidorovová, která tak získala primát. Nový francouzský halový rekord 473 centimetrů vynesl třetí místo Ninon Guillon-Romarinové.

New York

Výstavní disciplínou amerického halového národního šampionátu byla koule mužů, kde triumfoval Ryan Crouser, když poslal své náčiní do vzdálenosti 22.22 a zaostal jen jedenáct centimetrů za svým letošním nejlepším světovým výkonem roku. Druhý skončil jeho tradiční rival Joe Kovacs za 21.40. Svou dominanci v domácím prostředí potvrdila Vashti Cunninghamová, která ovládla soutěž výškařek. Sezónní maximum si vylepšila na 196 centimetrů.

Od roku 2015 se na americkém šampionátu běhají místo tradičních mistrovských disciplín ty nemistrovské. Zejména ženská třístovka měla špičkovou kvalitu. Její vítězka Brittany Brownová se svým vítězným časem 35.95 zařadila na třetí místo historických světových tabulek. Pouze o tři setiny pomalejší byla Gabby Thomasová. Výkon 35.98 ji řadí na sedmé místo historických halových statistik v této disciplíně. Třetí Kayla Davisová překonala časem 37.46 historické světové maximum v kategorii do osmnácti let.

Fayetteville

Jen dvaadvacet minut stačilo Grantu Hollowayovi, aby ve Fayetteville triumfoval ve dvou sprinterských disciplínách a svá prvenství ozdobil špičkovými časy. Hladký závod na 60 metrů opanoval výkonem 6.54 a následně byl nejrychlejší i na překážkové šedesátce, kde zaostal časem 7.44 jen setinu za vlastním nejlepším světovým výkonem tohoto roku. Na druhou příčku této statistiky se zařadil Daniel Roberts, jenž si vylepšil kariérní maximum 7.48. Nejrychlejším čtvrtkařem byl Quincy Hall za 45.69. V tyčkařském sektoru se blýskl Armand Duplantis, který se přenesl přes laťku ve výšce 592 centimetrů. Alžírský trojskokan Yasser Triki posunul hodnotu národního maxima své země na 17.12, což je výkon, za který mu patří páté místo v letošních světových tabulkách.

Lubbock

Dalším sprinterem, který se předvedl o víkendu ve vynikajícím světle, byl Nigerijec Divine Oduduru. Dvaadvacetiletý mladík zaběhl v Lubbocku letošní nejlepší světový výkon na dvoustovce, když proběhl jeden okruh za 20.08, čímž navíc o desetinu vylepšil vlastní národní rekord. Hodinu předtím ještě nenašel přemožitele ani na šedesátce, kterou prolétl v čase 6.52, za což mu patří třetí místo v průběžných světových tabulkách.