přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Atletický svět se rozloučil s Istvanem Gyulaiem

Ve středu dopoledne se konala v kostele St. Charles Church v Monte Carlu zádušní mše za Istvana Gyulaie, generálního sekretáře IAAF.

Ten zemřel v Monte Carlu po těžké nemoci ve věku nedožitých 63 lech v neděli 12. března ráno. Přítomna byla Gyulaiova rodina.

Za atletický svět se s Istvanem rozloučil prezident IAAF Lamine Diack. Český atletický svaz zastupoval na smutečním rozloučení předseda ČAS Karel Pilný, který se současně rozloučil s Istvanem Gyulaiem i jménem Evropské atletické asociace. "Istvan byl pracovitý funkcionář a dobrý kamarád, který bude chybět. S ním definitivně odchází ze světové atletiky éra Primo Nebiola," řekl Karel Pilný. Vlastní pohřeb bude mít Istvan Gyulai do rodinné hrobky v Budapešti příští středu 22. března.

Bývalý komentátor a šéfredaktor sportovní redakce maďarské televize MTV byl členem Rady IAAF (1984 - 2001) a od roku 1991 až do své smrti zastával post generálního sekretáře. Od roku 2001 byl doživotním čestným prezidentem Maďarského atletického svazu. Bývalý aktivní sprinter by se dožil 63 let dne 21. března. Plynně hovořil anglicky, německy, francouzsky a rusky.
Za svého mládí získal 23 titulů mistra Maďarska ve sprintu a osm let byl členem reprezentačního týmu. S ostatními členy štafety na 4x100 m získal zlato na Světové univerziádě v Porto Alegre v roce 1963. O rok později startoval na OH v Tokiu a v roce 1965 získal stříbro jako člen štafety na 4x400 m na Světové univerziádě v Budapešti.

David Klempíř

Vytisknout