přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Atletický ovál stavělo v moskevské hale více než 3000 lidí

Dva týdny stavěly více než tři tisícovky lidí ze stovky různých společností a firem dvousetmetrový ovál...

Dva týdny stavěly více než tři tisícovky lidí ze stovky různých společností a firem dvousetmetrový ovál se všemi sektory v Olympijském sportovním komplexu v Moskvě, aby atleti měli na halovém mistrovství světa kde závodit. Potřebovali k tomu na 900 nejrůznějších součástek, jež dohromady váží 250 tun. Třídenní šampionát začal v ruské metropoli dnes.
 
Víceúčelová hala nedaleko ulice Prospekt Mira byla postavena v roce 1980 a hostila olympijské soutěže. Obrovská stavba může na ploše více než 155.000 metrů čtverečních sloužit takřka jakémukoli sportu, kapacita hlediště je 38.000 diváků. Na halový světový šampionát organizátoři připravili místa pro 18.000 fanoušků, dráha zabírá 11.000 metrů čtverečních. 

Podpůrná železná konstrukce byla vyrobena v USA a převezena do Německa. Tam ji specialisté pokryli speciální dvacet centimetrů silnou překližkou, kterou připevnili k podpěrám. Finální produkt vznikl až v Moskvě, kde ho odborníci dotvořili položením čtyři milimetry silného povrchu Mondo. Ten je i ve vedlejší rozcvičovací hale CSKA. 

Do komplexu patří i stadion, kde se v roce 2002 konalo MS v plavání v krátkém bazénu. Celou stavbu organizovala estonská firma, jež vyhrála výběrové řízení. Jejím úkolem bylo mimo jiné navézt do haly 18 kamionů materiálu, který je šetrný k životnímu prostředí, a provést finální úpravu trati včetně zatáček, klopených pod správným úhlem. Do dálkařských sektorů navezli dělníci 30 tun speciálního písku z malého města Luberzy blízko Moskvy. 

Atletický ovál zabírá sotva polovinu haly a pořadatelé estetický problém vyřešili stylově - halu přepůlili obrovským plátnem vysokým deset a dlouhým takřka sto metrů, na kterém je vyobrazen Kreml. Nechybějí ani čtyři obří obrazovky pro diváky.

                                                                                                Zdroj: ČTK