přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

18. listopadu 2010, 15:45

Atletické velmoci už rozdaly ceny

V tomto týdnu USA a již dříve Rusko vyhlásily své nejlepší atlety roku. V článku také další známé výsledky anket národních svazů.

USA
Podle mínění USATF, amerického svazu, si hlavní cenu Jesse Owense zaslouží sprinterka Allyson Felixová a překážkář David Oliver. Oba sprinteři vyhráli ve svých disciplínách Diamantové ligy, Felixové, která Owensovu cenu obdržela již potřetí, se dokonce povedl double (200 a 400 m), na čtvrtce nebyla poražena. Oliver zaběhl kontinentální rekord na 110 m př. 12.89 a nositelem tohoto prestižního ocenění od USATF se stal poprvé.


David Oliver - foto: www.graf.cz

Rusko
Valná hromada ruského atletického svazu zvolila jako vítěze své ankety mistry Evropy: na 800 m Mariju Savinovovou a ve výšce Ivana Uchova. Koučem roku se stal podle mínění delegátů 54 regionu Ruské federace Viktor Čegin, jenž dovedl chodce k pěti medailím na ME v Barceloně a čtyřem na MS juniorů v Monctonu. Členy rady tu byli jako aktivní atleti zvoleni chodkyně Kaniskinová a půlkař Borzakovskij, v roli viceprezidentky svazu již pracuje skokanka Lebeděvová.

Střední Evropa a Finsko
Své atlety roku vybírali také Středoevropané. V Polsku se jimi stali diskařský mistr Evropy Piotr Malachowski, jenž těsně porazil stříbrného koulaře Majewského, třetí skončil půlkař Lewandowski, a staronová světová rekordmanka Anita Wlodarczyková, která naopak zcela jednoznačně předčila Rogowskou a Tyminskou. Objevem roku se stala skokanka Anna Jagaciaková, trenérem pak Witold Suski, jenž připravuje Malachowského.

Maďarský svaz vybral v mužské části bronzového překážkáře z ME Dániela Kisse, a také jeho kouče Istvána Tomhausera, mezi ženami pak sáhl po osmé z desítky Krisztině Pappové. V kategorii do 23 let se v maďarském dresu představili nejlépe překážkář Balázs Baji a koulařka Anita Martonová, mezi juniory čtvrtkař Marcell Deák Nagy a středotraťařka Viktoria Gyurkesová.

Finským atletem roku se stal podle zdejší federace bronzový oštěpař z Barcelony Tero Pitkamäki, podobně jako v Polsku nebo Maďarsku tu byl oceněn jeho trenér Hannu Kangas. Nejlepší atletkou byla osmá kladivářka ME Merja Korpelaová.

Slovinci zvolili oštěpařku Martinu Ratejovou (7. ME) a stýplaře Boštjana Buče (12. ME). Větší pozornost však při vyhlášení přitahoval vracející se kladivářský šampion Primož Kozmus, jenž v projevu potvrdil, že bude pokračovat s novým trenérem, Marjanem Ogorevcem. Také zde ocenili trenéra jednoho z vítězů – Andrej Hajnšek připravuje Ratejovou.

Napříč sporty
Některým atletům se dostalo ocenění i mezi ostatními sporty. Německý oštěpař Till Wöschler skončil třetí v anketě o juniorskou sportovní osobnost roku. Sprinterku překážkářku Sally Pearsonovou zvolili díky prvenství na hrách Commonwealth sportovkyní v australském státě Queensland.  Maratonkyně a vrchařská mistryně světa Andrea Mayrová se zase umístila mezi všemi sportovci v Rakousku na devátém místě.

Michal Procházka

Vytisknout