Atletické taháky roku 2012

Aktuality
neděle 1. ledna 2012
Vítejte v novém ročním cyklu. Zde je přehled nejvýznamnějších atletických akcí, které nás v následujících dvanácti měsících čekají.

Mezistátní utkání ČR-FRA-NED-ESP –GBR  ve vícebojích (Praha, 28. – 29. ledna)

Tradiční soutěž, tradiční soupeři. Po pěti letech se vícebojařský svátek vrací na české území a kam jinam, než do pražské haly Otakara Jandery, která je v současnosti pro soutěžní události tohoto typu jediná vyhovující. Pro závodníky dobrá příležitost poprat se o nečetná místa, která zbývají na zvacím listu pro HMS.

Halové MČR mužů a žen (Praha, 25. – 26. února)

Završení tuzemské sezony „pod střechou“ a také samý závěr nominačního období pro šampionát v Istanbulu. V minulých letech zde využíval své formy a perfektního sžití s domácí halou překážkář Petr Svoboda, aby ohromoval světovými časy. Bude zdráv a ve formě i letos? Nebo někdo jiný z české špičky?

Halové mistrovství světa (Istanbul (TUR), 9. – 11. března)

Z globálního pohledu první atletický vrchol roku. A vše by mělo proběhnout ve velkém stylu, k čemuž by mělo přispět i to, že turecký pořadatel vyčlenil pro jeho propagaci částku vyšší než 5 milionů USD. Jde o největší kampaň sportovní akce v historii země. Otazník visí nad účastí hvězd, některé z nich možná vynechají halovou sezonu a plně se soustředí na olympijské hry.

Evropský zimní vrhačský pohár (Bar - Černá Hora – 17. – 18. března)

Tato akce, při níž se tu a tam rodily velmi zajímavé výsledky, byla českou reprezentací dlouho neobsazovaná. Nyní by se to mělo změnit a tuzemské vrhače by tak měl čekat test stavu přípravy v konfrontaci s kontinentální elitou.

MČR, MU a mítink EA v chůzi (Poděbrady, 21. dubna)

Nejen na srdce jsou Poděbrady, jak hlásá nápis na kolonádě, středočeské lázeňské městečko je vřelým domovem i pro sportovní chodce. I letos bude jejich tradiční dubnové dostaveníčko zároveň domácím šampionátem, mezistátním utkáním a mítinkem evropského okruhu.

Volkswagen maraton Praha (13. května)

Seriál běžeckých závodů Prague International Marathon přizval k sobě půlmaratony v Ústí nad Labem, Olomouci a Českých Budějovicích a spojil se pod společnou hlavičkou RunCzech.com s ambicí vytvořit největší běžecký podnik ve střední Evropě. Punc největšího běžeckého svátku na našem území zatím zůstává květnovému maratonu, který je současně národním šampionátem na této trati.  

SP v chůzi (Saransk (RUS), 12. - 13. května)

Rusko je v současnosti zemí, která sportovní chůzi dominuje. Proto má svoji logiku, že mu bylo svěřeno pořadatelství Světového poháru, který má mezi závodníky vysokou prestiž. Hostit ho bude jedna z největších chodeckých bašt, která se nachází v třísettisícovém hlavním městě Mordvinska.  

Memoriál Ludvíka Daňka (Turnov, 22. května)

Tradičního předskokana velkých mítinků na našem území doufejme nepostihne obdobná tíseň jako předloni, kdy se mítink kvůli nedostatku finančních prostředků nekonal, a světová diskařská elita znovu dorazí, aby prvotřídními výkony uctila velikána své disciplíny.

Zlatá tretra Ostrava (25. května)

Po velkolepě pojaté oslavě padesátých narozenin vstupuje mítink do druhého půlstoletí své existence. Laťka je nastavena opravdu vysoko a těžko si představit, že by ji organizátoři dobrovolně snižovali. A tak se pravděpodobně může vítkovické publikum už teď těšit na další z výjimečných setkání s tím nejlepším, co atletická současnost nabízí.

Evropský pohár v běhu na 10 000 m (Palafrugell (ESP), 2. června)

V duchu tradice posledních let, k níž se vloni připojila i česká atletika, mají vytrvalci vyčleněnou vlastní kontinentální soutěž. Dobrou příležitost nominovat se na tuto akci poskytuje národní šampionát na 10 000 m, který se uskuteční o necelý měsíc dříve na stadionu v Hradci Králové.   

TNT – Fortuna mítink (Kladno, 9. – 10. června)

Poměrně příhodný termín dva týdny po prestižním Götzisu, zařazení mítinku do vícebojařského seriálu IAAF, věhlas, kteří organizátoři kladenského klání získali za uplynulých pět ročníků... Dost důvodů, aby se i letos slétlo na Sletiště dostatek elitních borců. Premiérově vybojovaný víkendový termín navíc nahrává ještě bouřlivější divácké kulise, než bylo dosud zvykem.    

Memoriál Josefa Odložila (Praha, 11. června) 

Další z perel nabitého období. Kvůli rekonstrukci pražské Julisky si Odložilův memoriál bude muset hledat náhradní azyl na Strahově, na základním faktu, že jde o jeden z největších atletických svátků u nás, by to však nemělo změnit vůbec nic. Pro širší českou špičku výjimečná možnost konfrontace se zdatnými soupeři před zraky svých fanoušků.  

Mistrovství republiky mužů a žen na dráze (Vyškov, 16. – 17. června)

Velkou „republiku“ bude letos hostit Vyškov, který si pořadatelství vysloužil vloni navýsost vydařeným šampionátem družstev. Termín konání je oproti minulosti o něco dřívější, aby mistráky mohly plnit úlohu odrazového můstku pro Helsinky, případně testu formy pro ty, kteří se na nadcházející evropský šampionát nominovali již dříve.  

Mistrovství Evropy (Helsinky (FIN), 27. června – 1. července)

Historicky první ME v olympijském roce a tedy i velká neznámá, budící zvědavost, ale i spoustu otazníků. Ten největší se týká kvality konkurence, která měsíc před olympiádou do finské metropole dorazí. Ve finské metropoli tak vedle soubojů kontinentálních borců půjde i o to, jakou vážnost si „dodatkové“ ME vybuduje do budoucna.

ME v běhu do vrchu (Denizli (TUR), 7. července)

Sezona 2011 byla pro české vrchaře až nečekaně velmi úspěšná, stříbra družstev juniorů z ME a žen z MS znamenala ukončení medailového půstu z posledních let. Příležitost navázat na křivku obrácenou směrem vzhůru nabízí jako první evropský šampionát, který po roce opět hostí horká turecká půda s nabitou domácí reprezentací.  

MS juniorů  (Barcelona (ESP), 10. – 15. července) 

Sudé roky jsou na vrcholné mládežnické šampionáty chudší než liché. Jedinou, ale o to náročnější konfrontaci nabízí juniorský šampionát. Jak si povedou české naděje v porovnání s vrstevníky z celého světa? Nadchlo by ukončení medailového půstu z poslední doby, potěší však i jakýkoliv jiný dobrý výkon či výsledek.    

Olympijské hry (Londýn (GBR), 3. – 12. srpna)

Absolutní vrchol nejen sezony, ale celého čtyřletého cyklu. Nad Temží se rozhoří olympijská pochodeň a ti, co pod pěti kruhy uspějí, se zařadí do opravdu výlučného klubu opředeného slávou.

Mistrovství světa v běhu do vrchu  (Temu-Ponte di Legno (ITA), 2. září)

Další z důležitých termínů pro vrchaře a jejich fanoušky. Globální šampionát v poněkud exotické Albánii střídá o poznání tradičnější a nejspíš i mnohem vyspělejší hostitel. Italové, stejně jako Češi, navíc patří dlouhodobě do vrchařské špičky.

Finále Diamantové ligy (Curych (SUI) 30. srpna a Brusel (BEL) 7. září)

Štědře dotovaný seriál mítinků vstupuje do třetí sezony. Úvod obstará v polovině května tradičně Dauhá, totožní jsou i hostitelé finálových mítinků, kde se budou definitivně určovat výherci trofejí ve tvaru diamantu a odměn s nimi spojenými. Pro zklamané z olympiády šance k reparátu.  

MČR družstev  (Tábor, 8. září)

Šampionát družstev bývá pro elitní oddíly prestižní záležitostí a také atletům nabízí trochu jiné pojetí závodění, při němž prim hraje týmový duch. Kvůli bodům si řada z nich ozkouší i disciplíny, které jim sice jdou, ale nespecializují se na ně. Pořadatelské město bude navíc jistě chtít utužit si pověst místa atletice zaslíbeného. Už proto, že zde za rok bude „velká republika“.

MS v půlmaratonu (Kavarna (BUL), 7. října) 

Šampionát se vrací do kalendáře po roční pauze a zavítá do oblasti na břehu Černého moře. Očekávat lze opět souboje především afrických běžců a možná i atak světových maxim na této trati. Třeba u toho budou i čeští reprezentanti, kteří se této akce účastní spíše nepravidelně.

ME v krosu (Budapešť (HUN), 9. prosince)

Tradičně jednu z posledních atletických akcí kalendářního roku bude hostit maďarská metropole, což je důkaz toho, že vžitý přídomek „přespolní běh“ je třeba brát s jistou nadsázkou. Akce však má svoji prestiž. Pochopitelně zejména mezi zeměmi, které v této disciplíně vynikají.

Adam Pražák