přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

4. března 2004, 11:07

Atletické HMS postrádá největší hvězdy, na kvalitě ale trpět nemá

Třebaže halové mistrovství světa v Budapešti bude postrádat plno největších hvězd světové atletiky, o kvalitní podívanou by neměla být nouze.

Od pátku do neděle bude maďarská metropole hostit nejlepší atlety pod střechou podruhé v historii a bude u toho i jedenáct Čechů. Ozdobit šampionát by měl i sedmibojař Roman Šebrle, který patří mezi favority na titul.
I když halové šampionáty získávají na kreditu, v olympijské sezoně mu špičkoví atleti tolik na důležitosti nepřikládají. Chybět bude extratřída, přípravě na Atény dávají přednost třeba američtí sprinteři Marion Jonesová, Tim Montgomery, Maurice Greene či obhájce titulu Justin Gatlin. Nahradit je zkusí mistr světa na dvoustovce Shawn Crawford či nestárnoucí Gail Deversová. Nebude ani řecká sprinterka Žanna Blocková. Chybět bude i marocký mílař Hicham El Guerrouj, zranění léčí etiopský vytrvalec Haile Gebrselassie, švédská výškařka Kajsa Bergqvistová či Francouzka Eunice Barberová. Šebrleho cestu za titulem zametl svou neúčastí Tom Pappas z USA, na léto se v klidu připravuje i mistryně světa z Paříže Hestrie Cloeteová, halová světová rekordmanka v trojskoku Ashia Hansenová z Británie či americký dálkař Dwight Phillips. Celý rok vynechávají běžkyně Gabriela Szabóová či výškařský mistr světa Jacques Freitag. 
Šampionát však má být rekordní co do počtu přihlášených zemí a napínavé souboje slibuje plno disciplín. Vrcholem by mohl být skok o tyči žen, v němž nechybí žádná z favoritek. Světový rekord skočila letos Ruska Jelena Isinbajevová (483), o chvíli později si jej přivlastnila zpět krajanka Světlana Feofanovová (485). "Na Rusky jsem připravená," tvrdila i bývalá majitelka maxima, Američanka Stacy Dragilaová.
O třetí titul za sebou a šestý celkově poběží půlkařka Maria Mutolaová, jejíž sérii triumfů od roku 1993 přerušila jen v roce 1999 Ludmila Formanová. Ta se po zranění vrátila, ale rovněž dává přednost přípravě na olympiádu, stejně jako další hvězda, pětibojařka Carolina Klüftová ze Švédska. Seveřané i tak mají kandidáty na zlato - v mužské výšce je to Stefan Holm, soupeř druhého českého adepta na medaili Jaroslava Báby, a v trojskoku Christian Olsson. O šestý titul bude při Phillipsově neúčasti skákat do dálky Iván Pedroso, který je ale z formy.
Ve zbrusu nové Sportareně, která letos hostila mistrovství Evropy v krasobruslení, je favoritem nad krátkými překážkami Američan Allen Johnson, nadvládu amerických sprinterů na třech uplynulých šampionátech bude chtít nalomit Brit Jason Gardener. Chybět by neměl ani překvapivý mistr světa ve skoku o tyči z Paříže, Ital Giuseppe Gibilisco.
O šampionát je velký zájem i mezi diváky, všechna místa v hale jsou již od Vánoc beznadějně vyprodána. Pořadatelé proto postaví u Sportareny velký stan, kde bude velkoplošná obrazovka pro další diváky. Každý vítěz individuálního závodu dostane v Budapešti 40.000 dolarů, druhý v pořadí 20.000 a třetí 10.000 dolarů. Ještě šestý atlet ve finále inkasuje 4000 dolarů. Za překonání světového rekordu je vypsána prémie 50.000 dolarů.

                                                                                                     ČTK