Atletické dění se přesouvá mimo dráhu

O víkendu se konaly další zajímavé městské běhy, ale také domácí Velká cena Prostějova na dráze.

Blížící se mistrovství světa v půlmaratonu v Riu de Janeiru naznačuje, že snažení atletů, zvláště běžců se přesouvá na silnici. Víkendu dominoval maraton v Berlíně, u nás doma pak běchovická desítka. Letem světem se podívejme na další běžecké zajímavosti.

Toronto pro Mungaru za 2:11:01
Vítěz letošního Pražského maratonu Kenneth Mungara svedl dramatickou bitvu s Peterem Kiprotichem. V cíli dělily Keňany pouhé dvě vteřiny. Pro třetí příčku si doběhl etiopský zástupce Amersisa Ketema (2:11:52). Traťový rekord se podařilo zdolat jeho krajance Mulu Sebokaové, když narozdíl od mužů splnila přání pořadatelů o výkonu. Starý traťový rekord vymazala o plné 4 minuty a ustavila jej na 2:29:08, pod hranici 2:30 už se nedostala Ukrajinka Olena Šurchnovová, ale čas o 13 vteřin nad tuto hranici znamená nový osobní rekord.

Nejkvalitnější půlmaraton v Udine
Udine zastínilo turínského bratra. Na severu Apeninského poloostrova vládli Keňané Elija Meli Tarus za 1:01:59 a Mercy Kibarusová za 1:12:39. Na jihu se se dokázali dva muži běžecké velmoci dostat pod hodinu. Benson Barus protnul cíl za 59:41, John Kiprotich zaostal o 3 vteřiny zpět. Mezi ženami se vedoucí trojice významně přiblížila hranici 1:10. Vítězné Maďarce Aniko Kalovicsové k ní chybělo 8 sekund, Etiopanky Mare Dibabaová (18letá) a Masresha Azaleshová si vytvořily osobáky - 1:10:32 a 1:10:35.
Největší půlmaraton, zařazený do zlaté série IAAF se konal v Lisabonu. Z osmi Keňanů v první desítce byl nejrychlejší Silas Sang, který v čase 1:01:16 předčil o 7 vteřin bývalého světového rekordmana v maratonu Paula Tergata. O dalších osm vteřin zpět zůstal Samuel Mwangi. Také ženy měly na stupních vítězů stoprocentní keňské zastoupení, pod 70 minut se o 12 s dostala Rita Jeptoová, Alice Tambilliová na ní ztratila půl minuty, Salina Kosgeiová minutu a půl.

Dva olympijské vítěze najednou
Třetí významný silniční podnik v Itálii se během jediného víkendu konal v Scicli na Sicílii. Edwin Soi předčil na desítce hned dva olympijské maratonské šampiony. V čase 28:57 předčil o 12 vteřin současného - Samuela Wanjiru, a bývalého Stefana Baldiniho, Ital skončil pátý (29:46). Ani zde nenastoupil na stupně vítězů někdo jiný než Keňan - třetí skončil Wilson Kiprotich (29:22).

Rakouská "Sněžka" pro Wyatta a Mayrovou
V rakouském Puchbergu se konal výběh na Sněžnou horu (Schneeberglauf). Kralovali mu Zélanďan John Wyatt a domácí Andrea Mayrová. Rakušanka vyhrála s obřím 6minutovým náskokem a neztratila by se ani mezi muži.

Sajdok v Prostějově pošesté
Nepřetržitě, již po 62. uspořádali v Prostějově Velkou cenu města v běhu na 110 m překážek a další discipliny na novém školním hřišti Reálného gymnázia. "Za krásného počasí a v hlavních disciplinách ve výborném obsazení bylo dosaženo dobrých výkonů," uvedl pořadatel Milan Čečman. S dovolením dále volně citujeme z jím podaných informací. Ve Velké ceně svedli vyrovnaný souboj svěřenci Tomáše Dvořáka, zvítězil – již po šesté – olympionik Stanislav Sajdok časem 14.10 s, Michal Krejčí zaostal o dvě setinky (14.12). Výborný osobní rekord si připsal junior Tomáš Kavka, který si nad "dospělými ploty" poradil za 14.27 s. Také čtvrtý Adam Nejedlý i pátý Jiří Smola se vešli pod 15 vteřin (14.44 a 14.73 s). Juniorům vládl Josef Polách za solidních 14.43. Po 19. se konal memoriál Dr. E. Rozbořila v hodu oštěpem, zvítězil další účastník olympiády Vítězslav Veselý, který se prezentoval rovnými 74 metry, před Patrikem Landmesserem (61.57m).